ASUS ZenBook Pro (UX550)
ASUS ZenBook Pro (UX550) comes with fingerprinr sensor and 15.6-inch LED-backlit, 4K UHD cpacitive (2160x3840 pixels) display. The laptop runs on the Windows 10 Pro operating system and NVIDIA GeForce 1050Ti graphic engine. It houses 73Wh, 8-cell Lithium-polymer battery and provide full size Backlit Keyboard. It is powered by 7th Gen. Intel Quad-core i7-7700HQ processor with 16GB DDR4 RAM and 1TB PCIe x4 SSD storage capacity. On the connectivity front, it offers USB Type-C, USB Type-B, bluetooth v4.2, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac options.
ASUS ZenBook Pro (UX550) Full Specifications
GENERAL
| Brand | Asus |
| Model Name | ZenBook Pro |
| Operating System | Windows 10 Pro |
PROCESSOR
| Processor | 7th Gen. Intel Quad-core i7-7700HQ |
| Clock Speed | 2.8 GHz |
| Graphic Processor | NVIDIA GeForce 1050Ti |
| Cache | 6 MB |
MEMORY
| Expandable | N/A |
| Memory Slots | N/A |
| System Memory (RAM) | 16 GB DDR4 |
STORAGE
| Hardware Interface | SATA |
| RPM | N/A |
| HDD Capacity | 1TB PCIe x4 SSD |
OPTICAL DISK DRIVE
| Optical Drive | N/A |
DISPLAY
| Screen Size Inch | 15.6 Inch |
| Resolution | 2160 x 3840 Pixel |
| Chipset | Intel |
| Screen Type | LED-backlit, 4K UHD Display |
PORTS/SLOTS
| USB Port | Yes, 2 x Type-C USB 3.1 (thunderbolt), 2 x Type-A USB 3.1 |
| Mic In | Yes |
| RJ45 LAN | Yes |
| HDMI Port | Yes |
| VGA Port | N/A |
| Multi Card Slot | N/A |
INPUT
| Web Camera | Yes, VGA Web Camera |
| Pointer Device | TouchPad |
| Keyboard | Backlit Keyboard |
AUDIO
| Speakers | Yes, ASUS SonicMaster stereo audio system with surround-sound |
COMMUNICATION
| Ethernet | N/A |
| Wireless LAN | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes, v4.2 |
POWER
| Battery Backup | Up to 14 hours |
| Power Supply | 120W AC Adapter |
| Battery Cell | 73Wh, 8-cell Lithium-polymer battery |
MACHINE DIMENSIONS
| Weight | 1.8 Kg |
| Dimension | 365 x 251 x 18.9 mm |














