iVoomi iPro
iVoomi iPro smartphone launched in India with a Face Unlock feature. The Phone operates on the Android 8.1 Oreo (Go edition) Operating System. The handset has a Quad-core, 1.3 GHz, MediaTek MT6737 processor and 1 GB of RAM. The Smartphone houses 8 GB internal storage space, which is expandable up to 128 GB via microSD card. The Smartphone has 4.95-inch FWVGA+ Capacitive touchscreen (480 x 960 pixels) display. The smartphone carries a 5-megapixel rear camera and 5-megapixel front side camera sensor. It packs 2000mAh Removable Li-ion Battery. The connectivity options include 4G VoLTE, 3G, OTG, micro USB 2.0, Bluetooth v4.2, ...
-
MemoryRAM : 1 GB Internal : 8 GB
-
PlatformOS : Android 8.1 Oreo (Go edition) Processor : Quad-core, 1.3 GHz, Media... Quad-core, 1.3 GHz, MediaTek MT6737
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor: N/A
NFC: N/A
VR Supported: N/A
Battery: 2000 mAh
-
Display4.95 inches, 480 x 960 pixels
-
CameraRear : 5 MP Front : 5 MP
iVoomi iPro Full Specifications
GENERAL
| Model Number | iPro |
| Processor | Quad-core, 1.3 GHz, MediaTek MT6737 |
| OS | Android 8.1 Oreo (Go edition) |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | FWVGA+ Capacitive Touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.95 inches, 480 x 960 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
| Protection | |
MEMORY
| Internal Memory | 8 GB |
| RAM | 1 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 128 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 5 MP |
| Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face Detection, Touch To Focus |
| Video | Yes, 720p@30fps |
| Secondary Camera | 5 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 140 x 66 x 10 mm |
| Weight | 140 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v4.2 |
| USB | Yes, micro USB 2.0, USB On-The-Go |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM Radio |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/WAV/eAAC+ |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264 |
| Colors | Platinum Gold, Indie Blue, Matte Red |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity |
BATTERY
| Battery Type | 2000 mAh, Removable Li-ion battery |














