Vivo Y95
The Vivo Y95 smartphone has been launched in India with a fingerprint sensor and a 6.22-inch HD+ IPS LCD capacitive touchscreen (720x1520 pixels) display. The dual-sim mobile has an Octa-core (2x1.95 GHz Cortex-A53 & 6x1.45 GHz Cortex A53) Qualcomm SDM439 Snapdragon 439 (12 nm) processor with 4GB RAM and 64GB internal storage, expandable up to 256GB via microSD card. The mobile runs on the Android 8.1 Oreo Operating System and comes with a 13+2-megapixel dual back camera and a 20-megapixel front camera for selfies. It packs a 4030mAh Non-removable Li-ion Battery. The connectivity options are 4G VoLTE, 3G, Micro USB ...
-
MemoryRAM : 4 GB Internal : 64 GB
-
PlatformOS : Android 8.1 Oreo Processor : Octa-core (2x1.95 GHz Cor... Octa-core (2x1.95 GHz Cortex-A53 & 6x1.45 GHz Cortex A53), Qualcomm SDM439 Snapdragon 439 (12 nm)
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC: N/A
VR Supported: N/A
Battery: 4030mAh
-
Display6.22 inches, 720 x 1520 pixels
-
CameraRear : 13 MP + 2 MP Front : 20 MP
Vivo Y95 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Y95 |
| Processor | Octa-core (2x1.95 GHz Cortex-A53 & 6x1.45 GHz Cortex A53), Qualcomm SDM439 Snapdragon 439 (12 nm) |
| OS | Android 8.1 Oreo |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | HD+ IPS LCD Capacitive Touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.22 inches, 720 x 1520 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
| Protection | 2.5D Curved Glass |
MEMORY
| Internal Memory | 64 GB |
| RAM | 4 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 256 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 13 MP + 2 MP |
| Features | Geo-Tagging, Touch Focus, Face Detection, HDR, Panorama |
| Video | Yes, 1080p@30fps |
| Secondary Camera | 20 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 155.11 x 75.09 x 8.28 mm |
| Weight | 163.5 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v4.2, A2DP, LE |
| USB | Yes, micro USB 2.0, USB On-The-Go |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM Radio |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/WAV/eAAC+ |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264 |
| Colors | Starry Black, Nebula Purple |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), Accelerometer, Proximity, Compass |
BATTERY
| Battery Type | 4030mAh, Non-removable Li-ion battery |

















