BlackBerry Curve 9360
Now you can take pictures in dark using BlackBerry Curve 9360 which provides flash with good quality of camera. You can be contacted with your friends using BBM. It is powered by Black Berry 7 OS and is available in these different color : Black, Purple and Pink.
`
3,995 * -
MemoryRAM : 512 MB Internal : 512 MB
-
PlatformOS : BlackBerry OS 7.0 Processor : 800MHz 800MHz
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor: N/A
NFC:
VR Supported: N/A
Battery: 1000 mAh
-
Display2.44 inches, 480 x 360 pixels
-
CameraRear : 5 MP Front : No
BlackBerry Curve 9360 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Curve 9360 |
| Processor | 800MHz |
| OS | BlackBerry OS 7.0 |
| Operating Freq | GSM 850 /900 /1800 /1900 MHz |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Single Sim |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | TFT |
| Size | 2.44 inches, 480 x 360 pixels |
| Other Display Features | Touch-sensitive optical trackpad |
MEMORY
| Internal Memory | 512 MB |
| RAM | 512 MB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 32 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 5 MP |
| Features | Geo-tagging, face detection, image stabilization |
| Video | 480p |
| Secondary Camera | |
SOUND
| Alert Type | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | |
SIZE
| Dimensions | 109 x 60 x 11 mm |
| Weight | 99 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Wi-F802.11 b/g/n, UMA |
| Bluetooth | Yes, v2.1 with A2DP |
| Infrared Port | |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML |
| Radio | |
| Games | |
| Music Player | MP3/eAAC+/WMA/WAV/FLAC player |
| Video Player | MP4/H.264/WMV player |
| Colors | Black, Purple, Pink |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Java | |
| Sound Enhancement | |
| Sensors | |
BATTERY
| Battery Type | 1000 mAh, Li-Ion Battery |
| Stand By | Up to 288 h (3G) |
| Talk Time | Up to 5 h (3G) |













