Benelli Caffenero 150
The Italian bike maker, Benelli is gearing up to introduce a 150cc scooter, called DSK Benelli Caffenero 150 to the Indian two wheeler market soon as recently, this scooter has been spied while testing on Indian roads. It also gets an aggressive design with edgy lines, wide air shield and 14 inch alloy wheels. The front apron is featured with twin headlights. Overall, this scooter will prove its self as a best commuter vehicle from the DSK-Benelli.
Benelli Caffenero 150 Full Specifications
ENGINE SPECIFICATIONS
| Displacement (cc) | 150 |
| Engine Type | 4 Stroke, SOHC |
| No. of Cylinders | Single |
| Valves Per Cylinder | 2 Valves Per Cylinder |
| Maximum Power | 13 BHP @ 7500 RPM |
| Maximum Torque | 13.3 NM @ 6000 RPM |
| Starter System | Electric/Kick |
| Ignition | Electronic ignition |
| Cooling System | Liquid cooled |
| Gears | Automatic |
| Clutch | Centrifugal Dry Clutch |
| Bore (mm) | 69 |
| Stroke (mm) | 66.8 |
CHASSIS AND SUSPENSION
| Chassis Type | High Tensil Steel Triangular Trellis |
| Front Suspension | 35 mm Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Hydraulic Shock Absorber - 5 Positions Adjustable |
BRAKES
| Front Brake | Single Disc 247 mm, 2-Piston Calipers |
| Rear Brake | Single Disc 247 mm, 2-Piston Calipers |
TYRES AND WHEELS
| Front Tyre Size | 100/80 - 14 |
| Rear Tyre Size | 120/70 - 14 |
| Wheel Size (inches) | 14 |
| Tyres Types | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
ELECTRICALS
| Dashboard | Analogue |
DIMENSIONS & WEIGHT
| Length (mm) | 2217 |
| Width (mm) | 770 |
| Height (mm) | 1225 |
| Weight (Kg) | 150 |
| Wheelbase (mm) | 1455 |
COLOR
| Colors | Orange, White, Black, Blue |
FUEL ECONOMY AND CAPACITY
| Fuel Consumption City (kmpl) | 40.00 |
| Fuel Consumption Highway (kmpl) | 50.00 |















