Hero Super Splendor i3S
This super bike from Hero has been the most promising and successful model of the company. It comes with high-class fuel efficiency and superb mileage to serve you better. High-class performance is being given by Super Splendor so you can ride it very smoothly.
`
57,200 * Available color(s):
Candy Blazing Red
Black with Electric Purple
Black with Fiery Red
Graphite Black
Heavy Greay
Hero Super Splendor i3S Full Specifications
ENGINE SPECIFICATIONS
| Displacement (cc) | 124.7 |
| Engine Type | 4-Stroke OHC |
| No. of Cylinders | Single |
| Maximum Power | 9 BHP @ 7000 RPM |
| Maximum Torque | 10.35 NM @ 4000 RPM |
| Starter System | Self Start/Kick Start |
| Ignition | Advanced Micro Processor Ignition (AMI) system |
| Cooling System | Air cooled |
| Gears | 4-Speed |
| Clutch | Multi Plate Wet Type |
| Bore (mm) | 52.4 |
| Stroke (mm) | 57.8 |
CHASSIS AND SUSPENSION
| Chassis Type | Tubular Double Cradle Type |
| Front Suspension | Telescopic Hydraulic Shock Absorbers |
| Rear Suspension | Swing arm with 5 step adjustable hydraulic shock absorbers |
BRAKES
| Front Brake | 130 mm Drum |
| Rear Brake | 130 mm Drum |
TYRES AND WHEELS
| Front Tyre Size | 2.75 X 18 - 42 P / 4 PR |
| Rear Tyre Size | 2.75 X 18 - 48 P / 6 PR |
| Wheel Size (inches) | 18 |
| Wheel Type | Alloy |
ELECTRICALS
| Battery | MF Battery, 4 : 12 V 3 Ah |
| Tail Light | 12 V - 5 W / 21 W (Multi - Reflector Type) |
| Dashboard | Analog |
| Headlamp | 12V - 35W / 35W - Halogen Bulb, Trapezoidal, MFR |
DIMENSIONS & WEIGHT
| Length (mm) | 1995 |
| Width (mm) | 735 |
| Height (mm) | 1095 |
| Weight (Kg) | 121 |
| Ground Clearance (mm) | 150 |
| Wheelbase (mm) | 1265 |
COLOR
| Colors | Black With Electric Purple, Black With Flery Red,Candy Blazing Red, Graphite Black , Heavy Grey |
FUEL ECONOMY AND CAPACITY
| Fuel Tank Capacity (litres) | 13 |
| Reserve Fuel | 1 |
| Fuel Consumption City (kmpl) | 50.00 |
| Fuel Consumption Highway (kmpl) | 60.00 |
Hero Super Splendor i3S Features
Comfort & Convenience
Interior
Exterior
Entertainment
Safety
Road Price for Hero Super Splendor i3S
Approx On-Road Price
Rs.
Select On Road Price in Your City













