Canon IXUS 115 HS
Canon IXUS 115 HS Compact camera comes with the 12.1-megapixel sensor and 3-inch LCD display. The device offers sensitivity range of ISO 100-3200 and has capability of recording 4K video. The gadget can shoot 3.4fps continuously with a prefixed focus. The connectivity options included are Hi-Speed USB, HDMI, PictBridge options. It has a maximum shutter speed of 1/1500 - 15 seconds. It is embedded with NB-4L Rechargeable Lithium-ion Battery.
Canon IXUS 115 HS Full Specifications
CAMERA SPECIFICATION
| Style | Compact Camera |
| Megapixels | 12.1MP |
| Zoom | 4x |
| LCD Screen | 3 Inch |
| Memory Card | SD/SDHC/SDXC |
| Resolution | 4:3, 3:2, 16:9, 1:1 |
| File Formats | JPEG |
| Focal Length Equivalent | 28-112 mm |
| Shutter Speed | 1/1500-15 seconds |
| Aperture | f/2.8-5.9 Aperture |
| Sensitivity | AUTO,ISO 100-3200 |
| White Balance Settings | Auto, Daylight, Cloudy, Tungsten, Fluorescent, Fluorescent H, Custom |
| Exposure Compensation | +/-2 EV range, in 1/3 EV steps |
| Flash Modes | Auto, on, Slow Synchro, off |
| Flash Range | 4m |
| Shooting Modes | Movie Digest, Portrait, Kids & Pets, Smart Shutter (Smile, Wink Self-Timer, FaceSelf-Timer), High-speed Burst (3.0MP) , Best Image Selection (3.0MP), Handheld Night Scene, Low Light (3.0MP), Fish-eye Effect, Miniature Effect, Toy Camera Effect, Monochrome |
| Maximum Movie Resolution | 1080 x 1920p |
| Maximum Movie Frames Second | 24 FPS |
| Macro Focus | 3cms |
| Metering | Evaluative, Center-weighted average, Spot |
| Manual Controls | Auto, Manual |
| Image Stabilization | |
| Lens Converters | |
| Self Timer | Yes, 2/10 seconds |
| Video Tvplay | |
| Computer Conn | |
| Battery | NB-4L, Rechargeable Li-ion battery |
| Dimension | 93.1 x 55.8 x 19.9 mm |
SAGMart Reviews on Canon IXUS 115 HS
The Canon ixus 115 hs, also know as PowerShot ELPH 100 HS in USA, having lot of key features like 3.4 frames per second burst mote at peak resolution, a back illuminated 12.1 Mega pixels CMOS sensor, optical image stabilizer.
It has digital effects for shooting these modes include fish-eye, toy camera, monochrome, miniature for video as well, super vivid, and poster options. It is with the maximum lens aperture of bright f/2.8, and having a button on the back for video shooting in full HD in camcorder style. It also includes video functionality coupled with mini HDMI output.













