Samsung NX1 Full Specifications
CAMERA SPECIFICATION
| Style | Compact System Camera |
| Megapixels | 28.2 |
| LCD Screen | 3 inch |
| Memory Card | SD, SDHC, SDXC |
| Resolution | 6480 x 4320 pixels |
| File Formats | JPEG, MPO, RAW (SRW), RAW+JPEG |
| Focal Length Equivalent | 35 mm |
| Shutter Speed | 30 - 1/8000 |
| Sensitivity | Auto, ISO 100 - 25600 |
| White Balance Settings | Auto, Cloudy, Daylight, Flash, Fluorescent, Incandescent, Preset Manual |
| Exposure Compensation | +/- 5.0EV in 0.3EV steps |
| Viewfinder | OLED EVF with eye sensor |
| Flash Modes | Auto, auto + red-eye reduction, fill flash, fill flash + slow sync, red-eye reduction, red-eye reduction + slow sync, rear-curtain sync, rear curtain + slow sync, off |
| Flash Range | Lens dependent; GN=11 (ISO 100, m) |
| Shooting Modes | Auto, programmed auto, shutter-priority auto, aperture-priority auto, manual, best moment capture, advanced movie, Motion Snapshot |
| Maximum Movie Resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Metering | Multi (221 segments), Center-weighted, Spot |
| Manual Controls | Auto, Manual |
| Image Stabilization | |
| Lens Converters | |
| Self Timer | 2 s, 10 s |
| Computer Conn | |
| Battery | 1410mAh |
| Dimension | 139 x 102 x 66 mm |
















