Audi RS7 Sportback
Audi is celebrating New Year with its new powerful Audi RS7 Sportback luxury vehicle. It has amazing features with 20 inch wheels and top speed of 250kmph in only 3.9 seconds. Turbo V8 engine produces 552bhp of power and 700Nm of torque. It comes with luxury price tag in India.
`
1,57,00,000 * -
Engine Specifications8 Cylinders 3993 ccTransmission TypeAutomatic (8 Speed)
-
Fuel TypePetrolMileage7.2 Kmpl (City) 13.3 Kmpl (Highway)
-
Top FeaturesABS:
Power Steering:
Parking Sensors: Front & Rear
Central Locking:
Bluetooth:
USB Input:
Audi RS7 Sportback Full Specifications
Engine
| Engine Type | V-Type Engine |
| Engine Description | 4.0-litre 552.5bhp 32V V-Type Engine |
| Engine Displacement (cc) | 3993 |
| No Of Cylinders | 8 |
| Max Power | 552.5bhp@5700-6600rpm |
| Max Torque | 700Nm@1750-5500rpm |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Valve Configuration | DOHC |
| Fuel Supply System | Direct Injection |
| Bore X Stroke | 84.5 x 89 mm |
| Compression Ratio | 10.1:1 |
| Turbo Charger | |
| Super Charger | |
Transmission
| Transmission Type | Automatic |
| Gears | 8 Speed |
| Driver Type | AWD |
Suspension System
| Front Suspension | 5 Link |
| Rear Suspension | Trapezoidal Link |
| Shockabsorbers Type | Adaptive |
| Front Brake Type | Ventilated Disc |
| Rear Brake Type | Ventilated Disc |
Steering
| Steering Column | Height & Reach |
| Steering Gear Type | Rack & Pinion |
| Turning Radius | 5.95 metres |
Performance
| Top Speed | 250 Kmph |
| Acceleration | 3.9 Seconds |
| Mileage City (kmpl) | 7.2 |
| Mileage Highway (kmpl) | 13.3 |
Fuel
| Fuel Type | Petrol |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 75 |
Tyres
| Alloy Wheel Size | 20 inch |
| Tyre Size | 275/35 R20 |
| Tyre Type | Tubeless,Radial |
Dimensions
| Length | 5012mm |
| Width | 2139mm |
| Height | 1419mm |
| Ground Clearance | 109mm |
| Wheel Base | 2915mm |
| Front Tread | 1634mm |
| Rear Tread | 1625mm |
| Kerb Weight | 1995kg |
| Gross Weight | 2505kg |
| Front Headroom | 1028mm |
| Rear Headroom | 944mm |
Other Specifications
| Seating Capacity | 4 |
| No Of Doors | 4 |
| Cargo Volume | 535-litres |
Audi RS7 Sportback Features
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Power Windows Front | |
| Power Windows Rear | |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Remote Trunk Opener | |
| Remote Fuel Lid Opener | |
| Low Fuel Warning Light | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Rear Seat Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Height Adjustable Front Seat Belts | |
| Cup Holders Front | |
| Cup Holders Rear | |
| Rear AC Vents | |
| Heated Seats Front | |
| Heated Seats Rear | |
| Seat Lumbar Support | |
| Multi Function Steering Wheel | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Front & Rear |
| Navigation System | |
| Foldable Rear Seat | 60:40 Split |
| Smart Access Card Entry | |
| Engine Start Stop Button | |
| Glove Box Cooling | |
| Bottle Holder | Front & Rear Door |
| Voice Control | |
| Steering Wheel Gearshift Paddles | |
Interior
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering Column | |
| Electronic Multi Tripmeter | |
| Leather Seats | |
| Fabric Upholstery | |
| Leather Steering Wheel | |
| Glove Compartment | |
| Digital Clock | |
| Outside Temperature Display | |
| Cigarette Lighter | |
| Digital Odometer | |
| Electric Adjustable Seats | Front |
| Folding Table In The Rear | |
| Driving Experience Control Eco | |
| Height Adjustable Driving Seat | |
Exterior
| Adjustable Headlights | |
| Fog Lights Front | |
| Fog Lights Rear | |
| Power Adjustable Exterior Rear View Mirror | |
| Manually Adjustable Ext Rear View Mirror | |
| Electric Folding Rear View Mirror | |
| Rain Sensing Wiper | |
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Washer | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Power Antenna | |
| Tinted Glass | |
| Rear Spoiler | |
| Removable Convertible Top | |
| Roof Carrier | |
| Sun Roof | |
| Moon Roof | |
| Side Stepper | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Chrome Grille | |
| Chrome Garnish | |
| Smoke Headlamps | |
| Roof Rail | |
Entertainment
| Cassette Player |
|
| CD Player |
|
| CD Changer |
|
| DVD Player |
|
| FM AM Radio |
|
| Audio System Remote Control |
|
| Speakers Front |
|
| Speakers Rear |
|
| Integrated 2DIN Audio |
|
| Bluetooth Connectivity |
|
| USB Auxiliary Input |
|
| Touch Screen |
|
Safety
| Anti Lock Braking System | |
| EBD | |
| Central Locking | |
| Brake Assist | |
| Power Door Locks | |
| Child Safety Locks | |
| Anti Theft Alarm | |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag Front | |
| Side Airbag Rear | |
| Day Night Rear View Mirror | |
| Passenger Side Rear View Mirror | |
| Xenon Headlamps | |
| Halogen Headlamps | |
| Rear Seat Belts | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Side Impact Beams | |
| Front Impact Beams | |
| Traction Control | |
| Adjustable Seats | |
| Keyless Entry | |
| Tyre Pressure Monitor | |
| Vehicle Stability Control System | |
| Engine Immobilizer | |
| Crash Sensor | |
| Centrally Mounted Fuel Tank | |
| Engine Check Warning | |
| Automatic Headlamps | |
| Clutch Lock | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Rear Camera | |
| Anti Theft Device | |
Road Price for Audi RS7 Sportback
Approx On-Road Price
Rs.
Select On Road Price in Your City













