Honda City i-VTEC CVT ZX
This variant is available with a petrol powertrain and is retailed at the price of INR 14.05 Lacs. The cabin houses generous legroom, stylish instrument cluster and an updated dashboard along with a power steering wheel. Comfort is catered via power windows, power adjustable rear view mirrors. ABS, rear camera EBD, anti-theft device, driver seatbelt reminder are some of the prominent safety features.
-
Engine Specifications4 Cylinders 1497 ccTransmission TypeAutomatic (CVT)
-
Fuel TypePetrolMileage12.5 Kmpl (City) 18 Kmpl (Highway)
-
Top FeaturesABS:
Power Steering:
Parking Sensors: Rear
Central Locking:
Bluetooth:
USB Input:
Honda City i-VTEC CVT ZX Full Specifications
Engine
| Engine Type | i VTEC Engine |
| Engine Description | 1.5-litre 117.3bhp 16V i VTEC Engine |
| Engine Displacement (cc) | 1497 |
| No Of Cylinders | 4 |
| Max Power | 117.3bhp@6600rpm |
| Max Torque | 145Nm@4600rpm |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Valve Configuration | SOHC |
| Fuel Supply System | PGM-Fi |
| Bore X Stroke | 73.0 X 89.4 mm |
| Compression Ratio | 10.3:1 |
| Turbo Charger | |
| Super Charger | |
Transmission
| Transmission Type | Automatic |
| Gears | CVT |
| Driver Type | FWD |
Suspension System
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Torsion Beam |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
Steering
| Steering Column | Tilt & Collapsible |
| Steering Gear Type | Rack & Pinion |
| Turning Radius | 5.3 metres |
Performance
| Top Speed | 195 Kmph |
| Acceleration | 10 Seconds |
| Mileage City (kmpl) | 12.5 |
| Mileage Highway (kmpl) | 18 |
Fuel
| Fuel Type | Petrol |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 40 |
Tyres
| Alloy Wheel Size | 15 Inch |
| Tyre Size | 185/55 R16 |
| Tyre Type | Tubeless,Radial |
Dimensions
| Length | 4440mm |
| Width | 1695mm |
| Height | 1495mm |
| Ground Clearance | 165mm |
| Wheel Base | 2600mm |
| Front Tread | 1475mm |
| Rear Tread | 1465mm |
| Kerb Weight | 1107kg |
| Front Headroom | 960mm |
| Front Legroom | 1200mm |
| Rear Headroom | 895mm |
| Rear Legroom | 1000mm |
Other Specifications
| Seating Capacity | 5 |
| No Of Doors | 4 |
| Cargo Volume | 510-litres |
Honda City i-VTEC CVT ZX Features
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Power Windows Front | |
| Power Windows Rear | |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Remote Trunk Opener | |
| Remote Fuel Lid Opener | |
| Low Fuel Warning Light | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Rear Seat Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Height Adjustable Front Seat Belts | |
| Cup Holders Front | |
| Cup Holders Rear | |
| Rear AC Vents | |
| Heated Seats Front | |
| Heated Seats Rear | |
| Seat Lumbar Support | |
| Multi Function Steering Wheel | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Rear |
| Navigation System | |
| Foldable Rear Seat | |
| Smart Access Card Entry | |
| Engine Start Stop Button | |
| Glove Box Cooling | |
| Bottle Holder | Front & Rear Door |
| Voice Control | |
| Steering Wheel Gearshift Paddles | |
| Additional Features | Electric Sunroof with One-Touch Open/Close Function with Auto-reverse/nPower Window Switch Panel Finish Gun Metal/nTouch Control Panel/nDriver Side Power Door Lock Master, Switch/nAutomatic Door Locking & Unlocking (Customizable)/nHeadlight Auto Off Timer |
Interior
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering Column | |
| Electronic Multi Tripmeter | |
| Leather Seats | |
| Fabric Upholstery | |
| Leather Steering Wheel | |
| Glove Compartment | |
| Digital Clock | |
| Outside Temperature Display | |
| Cigarette Lighter | |
| Digital Odometer | |
| Electric Adjustable Seats | |
| Folding Table In The Rear | |
| Driving Experience Control Eco | |
| Height Adjustable Driving Seat | |
| Interior Additional Features | Premium Beige Interior Trim for Seats, Armrests & Door Lining Inserts Leather/nLeather Package with Stitch (Steering Wheel, Gear/Select Knob, Door Armrest)/nAssistant, Dashboard Soft Touch Pad with Stitch/nInside Door Handles Finish Chrome/nPremium High G |
Exterior
| Adjustable Headlights | |
| Fog Lights Front | |
| Fog Lights Rear | |
| Power Adjustable Exterior Rear View Mirror | |
| Manually Adjustable Ext Rear View Mirror | |
| Electric Folding Rear View Mirror | |
| Rain Sensing Wiper | |
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Washer | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Power Antenna | |
| Tinted Glass | |
| Rear Spoiler | |
| Removable Convertible Top | |
| Roof Carrier | |
| Sun Roof | |
| Moon Roof | |
| Side Stepper | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Chrome Grille | |
| Chrome Garnish | |
| Smoke Headlamps | |
| Roof Rail | |
| Exterior Lighting | LED Headlights,DRL's (Day Time Running Lights) |
| Exterior Trunk Opener | Remote |
| Exterior Additional Features | Advanced Wrap-around Rear Combi Lamp LED/nRear License Plate LED Lamps/n Integrated LED High Mount Stop Lamp/nOuter Door Handles Finish Chrome/nBody Coloured Door Mirrors/nBody Coloured Mud Flaps /nBlack Sash Tape on B-Pillar, |
Entertainment
| Cassette Player |
|
| CD Player |
|
| CD Changer |
|
| DVD Player |
|
| FM AM Radio |
|
| Audio System Remote Control |
|
| Speakers Front |
|
| Speakers Rear |
|
| Integrated 2DIN Audio |
|
| Bluetooth Connectivity |
|
| USB Auxiliary Input |
|
| Touch Screen |
|
| No Of Speakers | 8 |
| Connectivity | HDMI Input,Mirror Link |
| Entertainment Additional Features | 17.7 cm Advanced Infotainment with Capacitive Touchscreen/nMy Storage Internal Media Memory 1.5GB/nWiFi USB Receiver Support for Internet Browsing, Email & Live Traffic/nVoice, Recognition for Media, Navigation & SmartPhone/nHands Free Telephony & Audio S |
Safety
| Anti Lock Braking System | |
| EBD | |
| Central Locking | |
| Brake Assist | |
| Power Door Locks | |
| Child Safety Locks | |
| Anti Theft Alarm | |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag Front | |
| Side Airbag Rear | |
| Day Night Rear View Mirror | |
| Passenger Side Rear View Mirror | |
| Xenon Headlamps | |
| Halogen Headlamps | |
| Rear Seat Belts | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Side Impact Beams | |
| Front Impact Beams | |
| Traction Control | |
| Adjustable Seats | |
| Keyless Entry | |
| Tyre Pressure Monitor | |
| Vehicle Stability Control System | |
| Engine Immobilizer | |
| Crash Sensor | |
| Centrally Mounted Fuel Tank | |
| Engine Check Warning | |
| Automatic Headlamps | |
| Clutch Lock | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Rear Camera | |
| Anti Theft Device | |

















