Mahindra Bolero SLX 2WD BSIII
Purchase this Bolero car of Mahindra and Mahindra at very low cost and fulfill your dream to own a car. It is manufactured for more power and speed at any kind of road either smooth or rough. You can save yourself for any undesirable accident due to its few seconds braking time of disc brake.
`
8,35,000 * -
Engine Specifications4 Cylinders 2523 ccTransmission TypeManual (5 Speed)
-
Fuel TypeDieselMileage12.4 Kmpl (City) 15.96 Kmpl (Highway)
-
Top FeaturesABS:
Power Steering:
Parking Sensors:
Central Locking:
Bluetooth:
USB Input:
Mahindra Bolero SLX 2WD BSIII Full Specifications
Engine
| Engine Type | M2DiCR Engine |
| Engine Description | 2.5-litre 62.1bhp 8V M2DiCR Diesel Engine |
| Engine Displacement (cc) | 2523 |
| No Of Cylinders | 4 |
| Max Power | 62.1bhp@3200rpm |
| Max Torque | 195Nm@1400-2200rpm |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| Fuel Supply System | Direct Injection Common Rail |
| Turbo Charger | |
| Super Charger | |
Transmission
| Transmission Type | Manual |
| Gears | 5 Speed |
| Driver Type | FWD |
Suspension System
| Clutch Type | Hydraulic Clutch |
| Front Suspension | Independent with coil spring & anti-roll bar |
| Rear Suspension | Elliptical Leaf Spring |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
Steering
| Turning Radius | 5.8 meter |
Performance
| Top Speed | 117km/hr |
| Acceleration | 30.3 seconds |
| Mileage City (kmpl) | 12.4 |
| Mileage Highway (kmpl) | 15.96 |
Fuel
| Fuel Type | Diesel |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 60 |
Tyres
| Tyre Size | 215/75 R15 |
| Tyre Type | Tubeless Tyres |
Dimensions
| Length | 4107mm |
| Width | 1745mm |
| Height | 1880mm |
| Ground Clearance | 180mm |
| Wheel Base | 2680mm |
Other Specifications
| Seating Capacity | 7 |
| No Of Doors | 5 |
Mahindra Bolero SLX 2WD BSIII Features
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Power Windows Front | |
| Power Windows Rear | |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Remote Trunk Opener | |
| Remote Fuel Lid Opener | |
| Low Fuel Warning Light | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Rear Seat Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Height Adjustable Front Seat Belts | |
| Cup Holders Front | |
| Cup Holders Rear | |
| Rear AC Vents | |
| Heated Seats Front | |
| Heated Seats Rear | |
| Seat Lumbar Support | |
| Multi Function Steering Wheel | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | |
| Navigation System | |
| Foldable Rear Seat | Bench Folding |
| Smart Access Card Entry | |
| Engine Start Stop Button | |
| Glove Box Cooling | |
| Bottle Holder | Front Door |
| Voice Control | |
| Steering Wheel Gearshift Paddles | |
Interior
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering Column | |
| Electronic Multi Tripmeter | |
| Leather Seats | |
| Fabric Upholstery | |
| Leather Steering Wheel | |
| Glove Compartment | |
| Digital Clock | |
| Outside Temperature Display | |
| Cigarette Lighter | |
| Digital Odometer | |
| Electric Adjustable Seats | |
| Folding Table In The Rear | |
| Driving Experience Control Eco | |
| Height Adjustable Driving Seat | |
Exterior
| Adjustable Headlights | |
| Fog Lights Front | |
| Fog Lights Rear | |
| Power Adjustable Exterior Rear View Mirror | |
| Manually Adjustable Ext Rear View Mirror | |
| Electric Folding Rear View Mirror | |
| Rain Sensing Wiper | |
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Washer | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Power Antenna | |
| Tinted Glass | |
| Rear Spoiler | |
| Removable Convertible Top | |
| Roof Carrier | |
| Sun Roof | |
| Moon Roof | |
| Side Stepper | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Chrome Grille | |
| Chrome Garnish | |
| Smoke Headlamps | |
| Roof Rail | |
Entertainment
| Cassette Player |
|
| CD Player |
|
| CD Changer |
|
| DVD Player |
|
| FM AM Radio |
|
| Audio System Remote Control |
|
| Speakers Front |
|
| Speakers Rear |
|
| Integrated 2DIN Audio |
|
| Bluetooth Connectivity |
|
| USB Auxiliary Input |
|
| Touch Screen |
|
Safety
| Anti Lock Braking System | |
| EBD | |
| Central Locking | |
| Brake Assist | |
| Power Door Locks | |
| Child Safety Locks | |
| Anti Theft Alarm | |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag Front | |
| Side Airbag Rear | |
| Day Night Rear View Mirror | |
| Passenger Side Rear View Mirror | |
| Xenon Headlamps | |
| Halogen Headlamps | |
| Rear Seat Belts | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Side Impact Beams | |
| Front Impact Beams | |
| Traction Control | |
| Adjustable Seats | |
| Keyless Entry | |
| Tyre Pressure Monitor | |
| Vehicle Stability Control System | |
| Engine Immobilizer | |
| Crash Sensor | |
| Centrally Mounted Fuel Tank | |
| Engine Check Warning | |
| Automatic Headlamps | |
| Clutch Lock | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Rear Camera | |
| Anti Theft Device | |
Road Price for Mahindra Bolero SLX 2WD BSIII
Approx On-Road Price
Rs.
Select On Road Price in Your City













