Mahindra KUV100 NXT D75 K4 Plus 5Str
The K4 Plus 5str is one of the variants in the KUV100 lineup that carries a rice tag of INR 6.48 Lacs and is fitted with a diesel engine under its hood. For comfort and convenience it has got remote trunk opener, power steering, front 7 rear power windows, etc. Other interior fitments include fabric upholstery, digital odometer, AC, heater, tachometer and much more. Safety components consist of fitments like front & side impact beams, rear seatbelts, seat belt warning, door ajar warning, dual front airbags, and door ajar warning.
-
Engine Specifications3 Cylinders 1198 ccTransmission TypeManual (5 Speed)
-
Fuel TypeDieselMileage22.25 Kmpl (City) 25.32 Kmpl (Highway)
-
Top FeaturesABS:
Power Steering:
Parking Sensors:
Central Locking:
Bluetooth:
USB Input:
Mahindra KUV100 NXT D75 K4 Plus 5Str Full Specifications
Engine
| Engine Type | mFALCON D75 Engine |
| Engine Description | 1.2-litre 77bhp 12V mFALCON D75 Engine |
| Engine Displacement (cc) | 1198 |
| No Of Cylinders | 3 |
| Max Power | 77bhp@3750rpm |
| Max Torque | 190Nm@1750-2250rpm |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Valve Configuration | DOHC |
| Fuel Supply System | CRDi |
| Turbo Charger | |
| Super Charger | |
Transmission
| Transmission Type | Manual |
| Gears | 5 Speed |
| Driver Type | FWD |
Suspension System
| Front Suspension | MacPherson Struct |
| Rear Suspension | Twist Beam |
| Shockabsorbers Type | Hydraulic Gas Charged |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
Steering
| Steering Column | Tilt & Collapsible |
| Steering Gear Type | Rack & Pinion |
| Turning Radius | 5.05 metres |
Performance
| Top Speed | 160 kmph |
| Acceleration | 14.5 seconds |
| Mileage City (kmpl) | 22.25 |
| Mileage Highway (kmpl) | 25.32 |
Fuel
| Fuel Type | Diesel |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 35 |
Tyres
| Tyre Size | 185/65 R14 |
| Tyre Type | Tubeless,Radial |
Dimensions
| Length | 3700mm |
| Width | 1715mm |
| Height | 1635mm |
| Ground Clearance | 170mm |
| Wheel Base | 2385mm |
| Front Tread | 1490mm |
| Rear Tread | 1490mm |
Other Specifications
| Seating Capacity | 5 |
| No Of Doors | 5 |
| Cargo Volume | 243-litres |
Mahindra KUV100 NXT D75 K4 Plus 5Str Features
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Power Windows Front | |
| Power Windows Rear | |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Remote Trunk Opener | |
| Remote Fuel Lid Opener | |
| Low Fuel Warning Light | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Rear Seat Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Height Adjustable Front Seat Belts | |
| Cup Holders Front | |
| Cup Holders Rear | |
| Rear AC Vents | |
| Heated Seats Front | |
| Heated Seats Rear | |
| Seat Lumbar Support | |
| Multi Function Steering Wheel | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | |
| Navigation System | |
| Foldable Rear Seat | Bench Folding |
| Smart Access Card Entry | |
| Engine Start Stop Button | |
| Glove Box Cooling | |
| Bottle Holder | Front & Rear Door |
| Voice Control | |
| Steering Wheel Gearshift Paddles | |
| Additional Features | Front Headrest, Driver Footrest, Storage Space Under Co-driver Seat, Illuminated Key Ring, Rear Under Floor Storage, Front&Rear Door Pocket, Cable Operated Tail Gate &Fuel Lid Release, LED Interior Roof Lamp |
Interior
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering Column | |
| Electronic Multi Tripmeter | |
| Leather Seats | |
| Fabric Upholstery | |
| Leather Steering Wheel | |
| Glove Compartment | |
| Digital Clock | |
| Outside Temperature Display | |
| Cigarette Lighter | |
| Digital Odometer | |
| Electric Adjustable Seats | |
| Folding Table In The Rear | |
| Driving Experience Control Eco | |
| Height Adjustable Driving Seat | |
| Interior Additional Features | Premium Grey Interior Theme, Premium Insert On Dashboard & Door Trim Black |
Exterior
| Adjustable Headlights | |
| Fog Lights Front | |
| Fog Lights Rear | |
| Power Adjustable Exterior Rear View Mirror | |
| Manually Adjustable Ext Rear View Mirror | |
| Electric Folding Rear View Mirror | |
| Rain Sensing Wiper | |
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Washer | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Power Antenna | |
| Tinted Glass | |
| Rear Spoiler | |
| Removable Convertible Top | |
| Roof Carrier | |
| Sun Roof | |
| Moon Roof | |
| Side Stepper | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Chrome Grille | |
| Chrome Garnish | |
| Smoke Headlamps | |
| Roof Rail | |
| Exterior Lighting | Lever |
Entertainment
| Cassette Player |
|
| CD Player |
|
| CD Changer |
|
| DVD Player |
|
| FM AM Radio |
|
| Audio System Remote Control |
|
| Speakers Front |
|
| Speakers Rear |
|
| Integrated 2DIN Audio |
|
| Bluetooth Connectivity |
|
| USB Auxiliary Input |
|
| Touch Screen |
|
Safety
| Anti Lock Braking System | |
| EBD | |
| Central Locking | |
| Brake Assist | |
| Power Door Locks | |
| Child Safety Locks | |
| Anti Theft Alarm | |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag Front | |
| Side Airbag Rear | |
| Day Night Rear View Mirror | |
| Passenger Side Rear View Mirror | |
| Xenon Headlamps | |
| Halogen Headlamps | |
| Rear Seat Belts | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Side Impact Beams | |
| Front Impact Beams | |
| Traction Control | |
| Adjustable Seats | |
| Keyless Entry | |
| Tyre Pressure Monitor | |
| Vehicle Stability Control System | |
| Engine Immobilizer | |
| Crash Sensor | |
| Centrally Mounted Fuel Tank | |
| Engine Check Warning | |
| Automatic Headlamps | |
| Clutch Lock | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Rear Camera | |
| Anti Theft Device | |

















