Mahindra Xylo D2
It is a transportation car which has stylish features like In-Line 2489 cc engine with the CRDI technology. It has a Turbocharger facility on the model price tag of INR 9.63 Lacs
`
9,63,000 * -
Engine Specifications4 Cylinders 2489 ccTransmission TypeManual (5 Speed)
-
Fuel TypeDieselMileage11.4 Kmpl (City) 14.95 Kmpl (Highway)
-
Top FeaturesABS:
Power Steering:
Parking Sensors:
Central Locking:
Bluetooth:
USB Input:
Mahindra Xylo D2 Full Specifications
Engine
| Engine Type | mDI CRDe Diesel Engine |
| Engine Description | 2.5-litre 93.7bhp 16V mDI CRDe Diesel Engine |
| Engine Displacement (cc) | 2489 |
| No Of Cylinders | 4 |
| Max Power | 93.7bhp@3600rpm |
| Max Torque | 218Nm@1400-2600rpm |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Valve Configuration | SOHC |
| Fuel Supply System | Common Rail |
| Turbo Charger | |
| Super Charger | |
Transmission
| Transmission Type | Manual |
| Gears | 5 Speed |
| Driver Type | RWD |
Suspension System
| Front Suspension | Double wishbone Type IFSsion with Torsion & Stabiliser Bar |
| Rear Suspension | Multi-Link Coil Spring |
| Front Brake Type | Disk |
| Rear Brake Type | Drum |
Steering
| Steering Column | Tilt Steering |
| Steering Gear Type | Rack & Pinion |
| Turning Radius | 5.5 meter |
Performance
| Top Speed | 144 Kmph |
| Acceleration | 16.4 Seconds |
| Mileage City (kmpl) | 11.4 |
| Mileage Highway (kmpl) | 14.95 |
Fuel
| Fuel Type | Diesel |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 55 |
Tyres
| Tyre Size | 205/65R15 |
| Tyre Type | Tubeless,Radial |
Dimensions
| Length | 4520mm |
| Width | 1850mm |
| Height | 1880mm |
| Ground Clearance | 160mm |
| Wheel Base | 2760mm |
Other Specifications
| Seating Capacity | 7 |
| No Of Doors | 5 |
| Cargo Volume | 200-liters |
Mahindra Xylo D2 Features
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Power Windows Front | |
| Power Windows Rear | |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Remote Trunk Opener | |
| Remote Fuel Lid Opener | |
| Low Fuel Warning Light | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Rear Seat Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Height Adjustable Front Seat Belts | |
| Cup Holders Front | |
| Cup Holders Rear | |
| Rear AC Vents | |
| Heated Seats Front | |
| Heated Seats Rear | |
| Seat Lumbar Support | |
| Multi Function Steering Wheel | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | |
| Navigation System | |
| Foldable Rear Seat | Bench Folding |
| Smart Access Card Entry | |
| Engine Start Stop Button | |
| Glove Box Cooling | |
| Bottle Holder | Front Door |
| Voice Control | |
| Steering Wheel Gearshift Paddles | |
| Additional Features | Roof Console For Spectacle Holder Optional Mobile Charging Points On Console Sunvisor Driver And Passenger Surround Cool Dual ACs Individual Ac Vents Floor Console Half |
Interior
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering Column | |
| Electronic Multi Tripmeter | |
| Leather Seats | |
| Fabric Upholstery | |
| Leather Steering Wheel | |
| Glove Compartment | |
| Digital Clock | |
| Outside Temperature Display | |
| Cigarette Lighter | |
| Digital Odometer | |
| Electric Adjustable Seats | |
| Folding Table In The Rear | |
| Driving Experience Control Eco | |
| Height Adjustable Driving Seat | |
| Interior Additional Features | Center Bezel Black Courtsey Lamp 1+1 Premium Black And Begie Interior Theme Seat Material PVC Flat Bed Seats Best In Class 7 Seater Front Facing Captain Seat 7 Seater Side Facing 8 Seater Front Facing 9 Seater Side Facing Fold And Tumble Feature For 3rd R |
Exterior
| Adjustable Headlights | |
| Fog Lights Front | |
| Fog Lights Rear | |
| Power Adjustable Exterior Rear View Mirror | |
| Manually Adjustable Ext Rear View Mirror | |
| Electric Folding Rear View Mirror | |
| Rain Sensing Wiper | |
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Washer | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Power Antenna | |
| Tinted Glass | |
| Rear Spoiler | |
| Removable Convertible Top | |
| Roof Carrier | |
| Sun Roof | |
| Moon Roof | |
| Side Stepper | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Chrome Grille | |
| Chrome Garnish | |
| Smoke Headlamps | |
| Roof Rail | |
| Exterior Trunk Opener | Lever |
Entertainment
| Cassette Player |
|
| CD Player |
|
| CD Changer |
|
| DVD Player |
|
| FM AM Radio |
|
| Audio System Remote Control |
|
| Speakers Front |
|
| Speakers Rear |
|
| Integrated 2DIN Audio |
|
| Bluetooth Connectivity |
|
| USB Auxiliary Input |
|
| Touch Screen |
|
Safety
| Anti Lock Braking System | |
| EBD | |
| Central Locking | |
| Brake Assist | |
| Power Door Locks | |
| Child Safety Locks | |
| Anti Theft Alarm | |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag Front | |
| Side Airbag Rear | |
| Day Night Rear View Mirror | |
| Passenger Side Rear View Mirror | |
| Xenon Headlamps | |
| Halogen Headlamps | |
| Rear Seat Belts | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Side Impact Beams | |
| Front Impact Beams | |
| Traction Control | |
| Adjustable Seats | |
| Keyless Entry | |
| Tyre Pressure Monitor | |
| Vehicle Stability Control System | |
| Engine Immobilizer | |
| Crash Sensor | |
| Centrally Mounted Fuel Tank | |
| Engine Check Warning | |
| Automatic Headlamps | |
| Clutch Lock | |
| Advance Safety Features | Illumination Key Ring |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Rear Camera | |
| Anti Theft Device | |
Road Price for Mahindra Xylo D2
Approx On-Road Price
Rs.
Select On Road Price in Your City



















