Maruti A Star LXI
Maruti Suzuki has designed this car by keeping all the user facilities in mind. A Star is embedded with powerful engine and comfortable seat in its cabin. The dashboard in the cabin also attracts more to more people. Its rear view mirror will help you to see your followers clearly and prevent the chance of an accident.
`
3,83,000 * -
Engine Specifications3 Cylinders 998 ccTransmission TypeManual (5 Speed)
-
Fuel TypePetrolMileage17 Kmpl (City) 19 Kmpl (Highway)
-
Top FeaturesABS:
Power Steering:
Parking Sensors:
Central Locking:
Bluetooth:
USB Input:
Maruti A Star LXI Full Specifications
Engine
| Engine Type | K Series Petrol Engine |
| Engine Description | 1.0-litre 67.1bhp 12V K Series Petrol Engine |
| Engine Displacement (cc) | 998 |
| No Of Cylinders | 3 |
| Max Power | 66.1bhp@6200rpm |
| Max Torque | 90Nm@3500rpm |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Valve Configuration | SOHC |
| Fuel Supply System | MPFI |
| Bore X Stroke | 73.0 X 79.5 mm |
| Compression Ratio | 10:1 |
| Turbo Charger | |
| Super Charger | |
Transmission
| Transmission Type | Manual |
| Gears | 5 Speed |
| Driver Type | FWD |
Suspension System
| Front Suspension | McPherson Strut With Coil Spring |
| Rear Suspension | Isolated Trailing Link With Coil Spring |
| Shockabsorbers Type | Gas Filled |
| Front Brake Type | Ventilated Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
Steering
| Steering Column | Collapsible Steering Column |
| Steering Gear Type | Power Assisted , Rack & Pinion |
| Turning Radius | 4.5metres |
Performance
| Mileage City (kmpl) | 17 |
| Mileage Highway (kmpl) | 19 |
Fuel
| Fuel Type | Petrol |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 35 |
Tyres
| Tyre Size | 155/80 R13 |
| Tyre Type | Tubeless Tyres |
Dimensions
| Length | 3500mm |
| Width | 1600mm |
| Height | 1490mm |
| Ground Clearance | 170mm |
| Wheel Base | 2360mm |
| Front Tread | 1405mm |
| Rear Tread | 1400mm |
| Kerb Weight | 860-895kg |
| Gross Weight | 1320kg |
| Front Headroom | - |
| Front Legroom | - |
| Rear Headroom | - |
| Rear Legroom | - |
Other Specifications
| Seating Capacity | 5 |
| No Of Doors | 4 |
Maruti A Star LXI Features
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Power Windows Front | |
| Power Windows Rear | |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Remote Trunk Opener | |
| Remote Fuel Lid Opener | |
| Low Fuel Warning Light | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Rear Seat Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Height Adjustable Front Seat Belts | |
| Cup Holders Front | |
| Cup Holders Rear | |
| Rear AC Vents | |
| Heated Seats Front | |
| Heated Seats Rear | |
| Seat Lumbar Support | |
| Multi Function Steering Wheel | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | |
| Navigation System | |
| Foldable Rear Seat | |
| Smart Access Card Entry | |
| Engine Start Stop Button | |
| Glove Box Cooling | |
| Bottle Holder | Rear Door |
| Voice Control | |
| Steering Wheel Gearshift Paddles | |
Interior
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering Column | |
| Electronic Multi Tripmeter | |
| Leather Seats | |
| Fabric Upholstery | |
| Leather Steering Wheel | |
| Glove Compartment | |
| Digital Clock | |
| Outside Temperature Display | |
| Cigarette Lighter | |
| Digital Odometer | |
| Electric Adjustable Seats | |
| Folding Table In The Rear | |
| Driving Experience Control Eco | |
| Height Adjustable Driving Seat | |
Exterior
| Adjustable Headlights | |
| Fog Lights Front | |
| Fog Lights Rear | |
| Power Adjustable Exterior Rear View Mirror | |
| Manually Adjustable Ext Rear View Mirror | |
| Electric Folding Rear View Mirror | |
| Rain Sensing Wiper | |
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Washer | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Power Antenna | |
| Tinted Glass | |
| Rear Spoiler | |
| Removable Convertible Top | |
| Roof Carrier | |
| Sun Roof | |
| Moon Roof | |
| Side Stepper | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Chrome Grille | |
| Chrome Garnish | |
| Smoke Headlamps | |
| Roof Rail | |
Entertainment
| Cassette Player |
|
| CD Player |
|
| CD Changer |
|
| DVD Player |
|
| FM AM Radio |
|
| Audio System Remote Control |
|
| Speakers Front |
|
| Speakers Rear |
|
| Integrated 2DIN Audio |
|
| Bluetooth Connectivity |
|
| USB Auxiliary Input |
|
| Touch Screen |
|
Safety
| Anti Lock Braking System | |
| EBD | |
| Central Locking | |
| Brake Assist | |
| Power Door Locks | |
| Child Safety Locks | |
| Anti Theft Alarm | |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag Front | |
| Side Airbag Rear | |
| Day Night Rear View Mirror | |
| Passenger Side Rear View Mirror | |
| Xenon Headlamps | |
| Halogen Headlamps | |
| Rear Seat Belts | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Side Impact Beams | |
| Front Impact Beams | |
| Traction Control | |
| Adjustable Seats | |
| Keyless Entry | |
| Tyre Pressure Monitor | |
| Vehicle Stability Control System | |
| Engine Immobilizer | |
| Crash Sensor | |
| Centrally Mounted Fuel Tank | |
| Engine Check Warning | |
| Automatic Headlamps | |
| Clutch Lock | |
| Advance Safety Features | - |
| Follow Me Home Headlamps | - |
| Rear Camera | - |
| Anti Theft Device | - |
Road Price for Maruti A Star LXI
Approx On-Road Price
Rs.
Select On Road Price in Your City
















