Maruti Ritz LXi
Maruti Ritz is embedded with mind blowing style and ultimate design with technology and power under its hood. The aerodynamic design of Ritz LXI has very aggressive look. You may get high mileage with this car at affordable rate. So don't wait to bring this beautiful hatchback with reasonable price range.
`
4,46,000 * -
Engine Specifications4 Cylinders 1197 ccTransmission TypeManual (5 Speed)
-
Fuel TypePetrolMileage14.7 Kmpl (City) 18.5 Kmpl (Highway)
-
Top FeaturesABS:
Power Steering:
Parking Sensors:
Central Locking:
Bluetooth:
USB Input:
Maruti Ritz LXi Full Specifications
Engine
| Engine Type | K Series Petrol Engine |
| Engine Description | 1.2-litre 85.80bhp 16V K Series Petrol Engine |
| Engine Displacement (cc) | 1197 |
| No Of Cylinders | 4 |
| Max Power | 85.80bhp@6000rpm |
| Max Torque | 114Nm@4000rpm |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Valve Configuration | DOHC |
| Fuel Supply System | MPFI |
| Turbo Charger | |
| Super Charger | |
Transmission
| Transmission Type | Manual |
| Gears | 5 Speed |
| Driver Type | FWD |
Suspension System
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Torsion Beam |
| Shockabsorbers Type | Coil Spring |
| Front Brake Type | Ventilated Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
Steering
| Turning Radius | 4.7metres |
Performance
| Top Speed | 156 Kmph |
| Acceleration | 15 Seconds |
| Mileage City (kmpl) | 14.7 |
| Mileage Highway (kmpl) | 18.5 |
Fuel
| Fuel Type | Petrol |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 43 |
Tyres
| Tyre Size | 165/80 R 14 |
| Tyre Type | Tubeless,Radial |
Dimensions
| Length | 3775mm |
| Width | 1680mm |
| Height | 1620mm |
| Ground Clearance | 170mm |
| Wheel Base | 2360mm |
| Front Tread | 1470mm |
| Rear Tread | 1480mm |
| Kerb Weight | 1005kg |
| Gross Weight | 1430kg |
Other Specifications
| Seating Capacity | 5 |
| No Of Doors | 5 |
| Cargo Volume | 236-liters |
Maruti Ritz LXi Features
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Power Windows Front | |
| Power Windows Rear | |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Remote Trunk Opener | |
| Remote Fuel Lid Opener | |
| Low Fuel Warning Light | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Rear Seat Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Height Adjustable Front Seat Belts | |
| Cup Holders Front | |
| Cup Holders Rear | |
| Rear AC Vents | |
| Heated Seats Front | |
| Heated Seats Rear | |
| Seat Lumbar Support | |
| Multi Function Steering Wheel | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | |
| Navigation System | |
| Foldable Rear Seat | 60:40 Split |
| Smart Access Card Entry | |
| Engine Start Stop Button | |
| Glove Box Cooling | |
| Bottle Holder | Front Door |
| Voice Control | |
| Steering Wheel Gearshift Paddles | |
Interior
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering Column | |
| Electronic Multi Tripmeter | |
| Leather Seats | |
| Fabric Upholstery | |
| Leather Steering Wheel | |
| Glove Compartment | |
| Digital Clock | |
| Outside Temperature Display | |
| Cigarette Lighter | |
| Digital Odometer | |
| Electric Adjustable Seats | |
| Folding Table In The Rear | |
| Driving Experience Control Eco | |
| Height Adjustable Driving Seat | |
Exterior
| Adjustable Headlights | |
| Fog Lights Front | |
| Fog Lights Rear | |
| Power Adjustable Exterior Rear View Mirror | |
| Manually Adjustable Ext Rear View Mirror | |
| Electric Folding Rear View Mirror | |
| Rain Sensing Wiper | |
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Washer | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Power Antenna | |
| Tinted Glass | |
| Rear Spoiler | |
| Removable Convertible Top | |
| Roof Carrier | |
| Sun Roof | |
| Moon Roof | |
| Side Stepper | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Chrome Grille | |
| Chrome Garnish | |
| Smoke Headlamps | |
| Roof Rail | |
Entertainment
| Cassette Player |
|
| CD Player |
|
| CD Changer |
|
| DVD Player |
|
| FM AM Radio |
|
| Audio System Remote Control |
|
| Speakers Front |
|
| Speakers Rear |
|
| Integrated 2DIN Audio |
|
| Bluetooth Connectivity |
|
| USB Auxiliary Input |
|
| Touch Screen |
|
Safety
| Anti Lock Braking System | |
| EBD | |
| Central Locking | |
| Brake Assist | |
| Power Door Locks | |
| Child Safety Locks | |
| Anti Theft Alarm | |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag Front | |
| Side Airbag Rear | |
| Day Night Rear View Mirror | |
| Passenger Side Rear View Mirror | |
| Xenon Headlamps | |
| Halogen Headlamps | |
| Rear Seat Belts | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Side Impact Beams | |
| Front Impact Beams | |
| Traction Control | |
| Adjustable Seats | |
| Keyless Entry | |
| Tyre Pressure Monitor | |
| Vehicle Stability Control System | |
| Engine Immobilizer | |
| Crash Sensor | |
| Centrally Mounted Fuel Tank | |
| Engine Check Warning | |
| Automatic Headlamps | |
| Clutch Lock | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Rear Camera | |
| Anti Theft Device | |
Road Price for Maruti Ritz LXi
Approx On-Road Price
Rs.
Select On Road Price in Your City















