Mercedes-Benz B-Class B200 CDI Sport
This car is a luxurious vehicle with the power of diesel engine. With its compact size, it easily slips into the city traffic. Benz B Class is packed with all comforts and safety features. Being the part of Benz production, this car delivers excellent drive quality along with its superior handling system.
`
33,03,000 * -
Engine Specifications4 Cylinders 2143 ccTransmission TypeAutomatic (7-Speed)
-
Fuel TypeDieselMileage15.3 Kmpl (City) 19.7 Kmpl (Highway)
-
Top FeaturesABS:
Power Steering:
Parking Sensors: yes, rear
Central Locking:
Bluetooth:
USB Input:
Mercedes-Benz B-Class B200 CDI Sport Full Specifications
Engine
| Engine Type | In-Line Diesel Engine |
| Engine Description | 2.2-litre 136bhp 16V In-line Diesel Engine |
| Engine Displacement (cc) | 2143 |
| No Of Cylinders | 4 |
| Max Power | 136bhp@3600-4400rpm |
| Max Torque | 300Nm@1400-2800rpm |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Fuel Supply System | CRDi |
| Turbo Charger | |
| Super Charger | |
Transmission
| Transmission Type | Automatic |
| Gears | 7-Speed |
| Driver Type | FWD |
Suspension System
| Clutch Type | Dual Clutch |
| Front Suspension | McPherson Strut |
| Rear Suspension | Four Link |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
Steering
| Steering Column | Height & Reach Adjustable |
| Steering Gear Type | Rack & Pinion |
| Turning Radius | 5.5 metres |
Performance
| Top Speed | 210 km/hr |
| Acceleration | 10.7 Seconds |
| Mileage City (kmpl) | 15.3 |
| Mileage Highway (kmpl) | 19.7 |
Fuel
| Fuel Type | Diesel |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 50 |
Tyres
| Alloy Wheel Size | 17 Inch |
| Tyre Size | 205/55 R16 |
| Tyre Type | Tubeless Radial Tyre |
Dimensions
| Length | 4393 mm |
| Width | 2010 mm |
| Height | 1557 mm |
| Ground Clearance | - |
| Wheel Base | 2699 mm |
| Front Tread | 1552 mm |
| Rear Tread | 1549 mm |
| Kerb Weight | 1577 kg |
| Gross Weight | 2025 kg |
| Front Headroom | 1047 mm |
| Front Legroom | 347 mm |
| Rear Headroom | 985 mm |
| Rear Legroom | 350 mm |
Other Specifications
| Seating Capacity | 5 |
| No Of Doors | 5 |
| Cargo Volume | 488 Litres |
Mercedes-Benz B-Class B200 CDI Sport Features
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Power Windows Front | |
| Power Windows Rear | |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Remote Trunk Opener | |
| Remote Fuel Lid Opener | |
| Low Fuel Warning Light | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Rear Seat Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Height Adjustable Front Seat Belts | |
| Cup Holders Front | |
| Cup Holders Rear | |
| Rear AC Vents | |
| Heated Seats Front | |
| Heated Seats Rear | |
| Seat Lumbar Support | |
| Multi Function Steering Wheel | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | yes, rear |
| Navigation System | |
| Foldable Rear Seat | yes, 60:40 Split |
| Smart Access Card Entry | |
| Engine Start Stop Button | |
| Glove Box Cooling | |
| Bottle Holder | yes, Front door |
| Voice Control | |
| Steering Wheel Gearshift Paddles | |
| Additional Features | Door Arm Rest Front & Rear, Drive modes Economy, Sport & Manual, Suspension For Higher Ground Clearance, Seat Comfort Package |
Interior
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering Column | |
| Electronic Multi Tripmeter | |
| Leather Seats | |
| Fabric Upholstery | |
| Leather Steering Wheel | |
| Glove Compartment | |
| Digital Clock | |
| Outside Temperature Display | |
| Cigarette Lighter | |
| Digital Odometer | |
| Interior Additional Features | Front Bumper Featuring a Soft Nose Design with Radiator Trim With All Round Surround and Sweeping Lines, A Redesigned Dynamic Front Apron And Exclusively Styled Headlamps Radiator Grille With 2 Louvres Painted in Iridium Silver and Chrome Inserts, Night E |
Exterior
| Adjustable Headlights | |
| Fog Lights Front | |
| Fog Lights Rear | |
| Power Adjustable Exterior Rear View Mirror | |
| Manually Adjustable Ext Rear View Mirror | |
| Electric Folding Rear View Mirror | |
| Rain Sensing Wiper | |
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Washer | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Power Antenna | |
| Tinted Glass | |
| Rear Spoiler | |
| Removable Convertible Top | |
| Roof Carrier | |
| Sun Roof | |
| Moon Roof | |
| Side Stepper | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Chrome Grille | |
| Chrome Garnish | |
| Smoke Headlamps | |
| Roof Rail | |
Entertainment
| Cassette Player |
|
| CD Player |
|
| CD Changer |
|
| DVD Player |
|
| FM AM Radio |
|
| Audio System Remote Control |
|
| Speakers Front |
|
| Speakers Rear |
|
| Integrated 2DIN Audio |
|
| Bluetooth Connectivity |
|
| USB Auxiliary Input |
|
| Touch Screen |
|
| Entertainment Additional Features | NTG 5*1 Audio 20 CD With High Resolution Colour Display With a Screen Diagonal of 20.3 cm, Optimised HMI and Display Concept With New Design & Control, Audio System With 4 x 25 W Output, Speed Sensitive Volume Control, Volume Increased Gradually From 20 k |
Safety
| Anti Lock Braking System | |
| EBD | |
| Central Locking | |
| Brake Assist | |
| Power Door Locks | |
| Child Safety Locks | |
| Anti Theft Alarm | |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag Front | |
| Side Airbag Rear | |
| Day Night Rear View Mirror | |
| Passenger Side Rear View Mirror | |
| Xenon Headlamps | |
| Halogen Headlamps | |
| Rear Seat Belts | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Side Impact Beams | |
| Front Impact Beams | |
| Traction Control | |
| Adjustable Seats | |
| Keyless Entry | |
| Tyre Pressure Monitor | |
| Vehicle Stability Control System | |
| Engine Immobilizer | |
| Crash Sensor | |
| Centrally Mounted Fuel Tank | |
| Engine Check Warning | |
| Automatic Headlamps | |
| Clutch Lock | |
| Advance Safety Features | Hill Start Assist With Hold Function Electric Parking Brake With Comfort Function Brake Pad Wear Indicator Rear Window In Single Layer Safety Glass Crash Responsive Emergency Lighting |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Rear Camera | |
| Anti Theft Device | |
Road Price for Mercedes-Benz B-Class B200 CDI Sport
Approx On-Road Price
Rs.
Select On Road Price in Your City








