Mercedes-Benz GLC 220D 4MATIC Sport
The German auto-maker, Mercedes Benz has launched GLC-SUV Class 220 (Diesel) in India at a price of INR 54.1 Lakh. Under the hood, it is powered by a 2.2L 4-cylinder 16V diesel engine with the displacement of 2143cc that produces the maximum power of 170bhp and a peak torque of 400 Nm. This 2.2L engine is mated to a 9-Speed automatic gearbox which sends power to all four wheel through Mercedes 4MATIC technology. It reaches from 0-100 kmph in 18 seconds and gets to the top speed of 210 kmph.
-
Engine Specifications4 Cylinders 2143 ccTransmission TypeAutomatic (9 Speed)
-
Fuel TypeDieselMileage13.9 Kmpl (City) 17.9 Kmpl (Highway)
-
Top FeaturesABS:
Power Steering:
Parking Sensors:
Central Locking:
Bluetooth:
USB Input:
Mercedes-Benz GLC 220D 4MATIC Sport Full Specifications
Engine
| Engine Type | Diesel Engine |
| Engine Description | 2.2-litre 167.62bhp 16V Diesel Engine |
| Engine Displacement (cc) | 2143 |
| No Of Cylinders | 4 |
| Max Power | 167.62bhp@3000-4200rpm |
| Max Torque | 400Nm@1400-2800 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Valve Configuration | DOHC |
| Fuel Supply System | CRDI |
| Turbo Charger | |
| Super Charger | |
Transmission
| Transmission Type | Automatic |
| Gears | 9 Speed |
| Driver Type | AWD |
Suspension System
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
Steering
| Steering Column | Tilt & Telescopic |
| Steering Gear Type | Rack & Pinion |
Performance
| Top Speed | 210 Kmph |
| Acceleration | 8.3 Sec |
| Mileage City (kmpl) | 13.9 |
| Mileage Highway (kmpl) | 17.9 |
Fuel
| Fuel Type | Diesel |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 65 |
Tyres
| Alloy Wheel Size | 18 Inch |
| Tyre Size | 235/60 R18 |
| Tyre Type | Tubeless,Radial |
Dimensions
| Length | 4656mm |
| Width | 2096mm |
| Height | 1639mm |
| Wheel Base | 2873mm |
| Front Tread | 1621mm |
| Rear Tread | 1617mm |
| Kerb Weight | 1954kg |
| Front Headroom | 1064mm |
| Front Legroom | 520mm |
| Rear Headroom | 1005mm |
| Rear Legroom | 721mm |
Other Specifications
| Seating Capacity | 5 |
| No Of Doors | 5 |
| Cargo Volume | 550 |
Mercedes-Benz GLC 220D 4MATIC Sport Features
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Power Windows Front | |
| Power Windows Rear | |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Remote Trunk Opener | |
| Remote Fuel Lid Opener | |
| Low Fuel Warning Light | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Rear Seat Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Height Adjustable Front Seat Belts | |
| Cup Holders Front | |
| Cup Holders Rear | |
| Rear AC Vents | |
| Heated Seats Front | |
| Heated Seats Rear | |
| Seat Lumbar Support | |
| Multi Function Steering Wheel | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | |
| Navigation System | |
| Foldable Rear Seat | 60:40 Split |
| Smart Access Card Entry | |
| Engine Start Stop Button | |
| Glove Box Cooling | |
| Bottle Holder | Front & Rear Door |
| Voice Control | |
| Steering Wheel Gearshift Paddles | |
| Additional Features | Front and Rear Door Arm Rest Drive Mode Comfort, ECO, Individual, Sport and Sport+ More Progressive Steering Characteristic Curve, Sporty, Spontaneous Throttle Response and Modified Shift Points OFF-ROAD Suspension With Higher Ground Clearance Easy Pa |
Interior
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering Column | |
| Electronic Multi Tripmeter | |
| Leather Seats | |
| Fabric Upholstery | |
| Leather Steering Wheel | |
| Glove Compartment | |
| Digital Clock | |
| Outside Temperature Display | |
| Cigarette Lighter | |
| Digital Odometer | |
| Electric Adjustable Seats | Front |
| Folding Table In The Rear | |
| Driving Experience Control Eco | |
| Height Adjustable Driving Seat | |
| Interior Additional Features | High Gloss Brown Line Structure Lime Wood Trim Ambient Lighting (Three Different Colours and Five Dimming Levels are Available For The Desired Lighting Mood) |
Exterior
| Adjustable Headlights | |
| Fog Lights Front | |
| Fog Lights Rear | |
| Power Adjustable Exterior Rear View Mirror | |
| Manually Adjustable Ext Rear View Mirror | |
| Electric Folding Rear View Mirror | |
| Rain Sensing Wiper | |
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Washer | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Power Antenna | |
| Tinted Glass | |
| Rear Spoiler | |
| Removable Convertible Top | |
| Roof Carrier | |
| Sun Roof | |
| Moon Roof | |
| Side Stepper | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Chrome Grille | |
| Chrome Garnish | |
| Smoke Headlamps | |
| Roof Rail | |
| Exterior Lighting | LED Headlights,DRL's (Day Time Running Lights),LED Tail lamps |
| Exterior Trunk Opener | Smart |
Entertainment
| Cassette Player |
|
| CD Player |
|
| CD Changer |
|
| DVD Player |
|
| FM AM Radio |
|
| Audio System Remote Control |
|
| Speakers Front |
|
| Speakers Rear |
|
| Integrated 2DIN Audio |
|
| Bluetooth Connectivity |
|
| USB Auxiliary Input |
|
| Touch Screen |
|
| Connectivity | Android Auto,Apple CarPlay |
| Entertainment Additional Features | Multimedia System Combines Entertainment, Information and Communication With Audio 20 CD Smartphone Integration |
Safety
| Anti Lock Braking System | |
| EBD | |
| Central Locking | |
| Brake Assist | |
| Power Door Locks | |
| Child Safety Locks | |
| Anti Theft Alarm | |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag Front | |
| Side Airbag Rear | |
| Day Night Rear View Mirror | |
| Passenger Side Rear View Mirror | |
| Xenon Headlamps | |
| Halogen Headlamps | |
| Rear Seat Belts | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Side Impact Beams | |
| Front Impact Beams | |
| Traction Control | |
| Adjustable Seats | |
| Keyless Entry | |
| Tyre Pressure Monitor | |
| Vehicle Stability Control System | |
| Engine Immobilizer | |
| Crash Sensor | |
| Centrally Mounted Fuel Tank | |
| Engine Check Warning | |
| Automatic Headlamps | |
| Clutch Lock | |
| Advance Safety Features | ADAPTIVE BRAKE with HOLD FUNCTION, Hill-Start Assist, Active Parking Assist with PARKTRONIC , ESP Curve Dynamic Assist |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Rear Camera | |
| Anti Theft Device | |









