Mercedes Benz M Class ML 350 CDI
A great combination work of power with luxury, is introduced Mercedes Benz. It has spacious cabin, which comes packed with all advance technology gadgets which are added to your comfort during the journey. With its V-type turbocharged 3.0L engine, this SUV attains the maximum speed of 224 kmph and crosses the mark of 100 kmph in 7.4 seconds. Loaded with all safety and comforts features, it is available in various colors.
-
Engine Specifications6 Cylinders 2987 ccTransmission TypeAutomatic (7 Speed)
-
Fuel TypeDieselMileage8 Kmpl (City) 11.74 Kmpl (Highway)
-
Top FeaturesABS:
Power Steering:
Parking Sensors: yes, Front & Rear
Central Locking:
Bluetooth:
USB Input:
Mercedes Benz M Class ML 350 CDI Full Specifications
Engine
| Engine Type | V-Type Engine |
| Engine Description | 3.0-litre 254.8bhp V6 V-Type Engine |
| Engine Displacement (cc) | 2987 |
| No Of Cylinders | 6 |
| Max Power | 254.8bhp@3600rpm |
| Max Torque | 619Nm@1600-2400rpm |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Valve Configuration | DOHC |
| Fuel Supply System | CRDi |
| Bore X Stroke | 92.9 x 86.0 mm |
| Turbo Charger | |
| Super Charger | |
Transmission
| Transmission Type | Automatic |
| Gears | 7 Speed |
| Driver Type | AWD |
Suspension System
| Front Suspension | Double wishbone with mounted control arms & stabilizer on spring strut |
| Rear Suspension | Four-link with low mounted upper control arms & stabilizer on spring strut |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
Steering
| Steering Column | Tilt Adjustable |
| Steering Gear Type | Rack & Pinion |
| Turning Radius | 5.9 metres |
Performance
| Top Speed | 224 km/hr |
| Acceleration | 7.4 Seconds |
| Mileage City (kmpl) | 8 |
| Mileage Highway (kmpl) | 11.74 |
Fuel
| Fuel Type | Diesel |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 70 |
Tyres
| Alloy Wheel Size | 19 Inch |
| Tyre Size | 255/50 R19 |
| Tyre Type | Tubeless Radial Tyres |
Dimensions
| Length | 4817 mm |
| Width | 2141 mm |
| Height | 1762 mm |
| Ground Clearance | 161 mm |
| Wheel Base | 2915 mm |
| Front Tread | 1648 mm |
| Rear Tread | 1663 mm |
| Kerb Weight | 2175 Kg |
| Gross Weight | 2950 Kg |
| Front Headroom | 1059 mm |
| Front Legroom | 349 mm |
| Rear Headroom | 992 mm |
| Rear Legroom | 357 mm |
Other Specifications
| Seating Capacity | 5 |
| No Of Doors | 5 |
| Cargo Volume | 690 Litres |
Mercedes Benz M Class ML 350 CDI Features
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Power Windows Front | |
| Power Windows Rear | |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Remote Trunk Opener | |
| Remote Fuel Lid Opener | |
| Low Fuel Warning Light | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Rear Seat Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Height Adjustable Front Seat Belts | |
| Cup Holders Front | |
| Cup Holders Rear | |
| Rear AC Vents | |
| Heated Seats Front | |
| Heated Seats Rear | |
| Seat Lumbar Support | |
| Multi Function Steering Wheel | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | yes, Front & Rear |
| Navigation System | |
| Foldable Rear Seat | yes, Bench Folding |
| Smart Access Card Entry | |
| Engine Start Stop Button | |
| Glove Box Cooling | |
| Bottle Holder | yes, Front door |
| Voice Control | |
| Steering Wheel Gearshift Paddles | |
Interior
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering Column | |
| Electronic Multi Tripmeter | |
| Leather Seats | |
| Fabric Upholstery | |
| Leather Steering Wheel | |
| Glove Compartment | |
| Digital Clock | |
| Outside Temperature Display | |
| Cigarette Lighter | |
| Digital Odometer | |
| Electric Adjustable Seats | yes, Front |
| Folding Table In The Rear | |
| Driving Experience Control Eco | |
| Height Adjustable Driving Seat | |
Exterior
| Adjustable Headlights | |
| Fog Lights Front | |
| Fog Lights Rear | |
| Power Adjustable Exterior Rear View Mirror | |
| Manually Adjustable Ext Rear View Mirror | |
| Electric Folding Rear View Mirror | |
| Rain Sensing Wiper | |
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Washer | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Power Antenna | |
| Tinted Glass | |
| Rear Spoiler | |
| Removable Convertible Top | |
| Roof Carrier | |
| Sun Roof | |
| Moon Roof | |
| Side Stepper | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Chrome Grille | |
| Chrome Garnish | |
| Smoke Headlamps | |
| Roof Rail | |
Entertainment
| Cassette Player |
|
| CD Player |
|
| CD Changer |
|
| DVD Player |
|
| FM AM Radio |
|
| Audio System Remote Control |
|
| Speakers Front |
|
| Speakers Rear |
|
| Integrated 2DIN Audio |
|
| Bluetooth Connectivity |
|
| USB Auxiliary Input |
|
| Touch Screen |
|
Safety
| Anti Lock Braking System | |
| EBD | |
| Central Locking | |
| Brake Assist | |
| Power Door Locks | |
| Child Safety Locks | |
| Anti Theft Alarm | |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag Front | |
| Side Airbag Rear | |
| Day Night Rear View Mirror | |
| Passenger Side Rear View Mirror | |
| Xenon Headlamps | |
| Halogen Headlamps | |
| Rear Seat Belts | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Side Impact Beams | |
| Front Impact Beams | |
| Traction Control | |
| Adjustable Seats | |
| Keyless Entry | |
| Tyre Pressure Monitor | |
| Vehicle Stability Control System | |
| Engine Immobilizer | |
| Crash Sensor | |
| Centrally Mounted Fuel Tank | |
| Engine Check Warning | |
| Automatic Headlamps | |
| Clutch Lock | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Rear Camera | |
| Anti Theft Device | |















