Tata Aria Pride
This car is equipped with more power and comfort features. The company has designed it by keeping all user expectations and affordability in mind. You do not have need to fear about tyre puncher because of its tubeless radial tyres. Exteriors of this car are well decorated with stylish headlamps, front grille and marvelous alloy wheels.
-
Engine Specifications4 Cylinders 2197 ccTransmission TypeManual (5 Speed)
-
Fuel TypeDieselMileage10.3 Kmpl (City) 13.7 Kmpl (Highway)
-
Top FeaturesABS:
Power Steering:
Parking Sensors: Rear
Central Locking:
Bluetooth:
USB Input:
Tata Aria Pride Full Specifications
Engine
| Engine Type | Dicor Diesel Engine |
| Engine Description | 2.2-litre 138.1bhp 16V Dicor Diesel Engine |
| Engine Displacement (cc) | 2197 |
| No Of Cylinders | 4 |
| Max Power | 138.1bhp@4000rpm |
| Max Torque | 320Nm@1700-2700rpm |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Fuel Supply System | MPFi |
| Turbo Charger | |
| Super Charger | |
Transmission
| Transmission Type | Manual |
| Gears | 5 Speed |
| Driver Type | AWD |
Suspension System
| Front Suspension | Independent Double Wishbone with Coil Springs |
| Rear Suspension | 5 Link Suspension With Coil Spring |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
Steering
| Steering Column | Electronic Power Steering |
| Steering Gear Type | Rack & Pinion |
| Turning Radius | 5.6metres |
Performance
| Mileage City (kmpl) | 10.3 |
| Mileage Highway (kmpl) | 13.7 |
Fuel
| Fuel Type | Diesel |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 60 |
Tyres
| Alloy Wheel Size | 17 Inch |
| Tyre Size | 235/70 R16 |
| Tyre Type | Tubeless Radial Tyres |
Dimensions
| Length | 4780mm |
| Width | 1895mm |
| Height | 1780mm |
| Ground Clearance | 200mm |
| Wheel Base | 2850mm |
| Front Tread | - |
| Rear Tread | - |
| Kerb Weight | - |
| Gross Weight | 2720kg |
| Front Headroom | - |
| Front Legroom | - |
| Rear Headroom | - |
| Rear Legroom | - |
Other Specifications
| Seating Capacity | 7 |
| No Of Doors | 5 |
Tata Aria Pride Features
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Power Windows Front | |
| Power Windows Rear | |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Remote Trunk Opener | |
| Remote Fuel Lid Opener | |
| Low Fuel Warning Light | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Rear Seat Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Height Adjustable Front Seat Belts | |
| Cup Holders Front | |
| Cup Holders Rear | |
| Rear AC Vents | |
| Heated Seats Front | |
| Heated Seats Rear | |
| Seat Lumbar Support | |
| Multi Function Steering Wheel | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Rear |
| Navigation System | |
| Foldable Rear Seat | Bench Folding |
| Smart Access Card Entry | |
| Engine Start Stop Button | |
| Glove Box Cooling | |
| Bottle Holder | Front & Rear Door |
| Voice Control | |
| Steering Wheel Gearshift Paddles | |
Interior
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering Column | |
| Electronic Multi Tripmeter | |
| Leather Seats | |
| Fabric Upholstery | |
| Leather Steering Wheel | |
| Glove Compartment | |
| Digital Clock | |
| Outside Temperature Display | |
| Cigarette Lighter | |
| Digital Odometer | |
| Electric Adjustable Seats | |
| Folding Table In The Rear | |
| Driving Experience Control Eco | |
| Height Adjustable Driving Seat | |
Exterior
| Adjustable Headlights | |
| Fog Lights Front | |
| Fog Lights Rear | |
| Power Adjustable Exterior Rear View Mirror | |
| Manually Adjustable Ext Rear View Mirror | |
| Electric Folding Rear View Mirror | |
| Rain Sensing Wiper | |
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Washer | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Power Antenna | |
| Tinted Glass | |
| Rear Spoiler | |
| Removable Convertible Top | |
| Roof Carrier | |
| Sun Roof | |
| Moon Roof | |
| Side Stepper | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Chrome Grille | |
| Chrome Garnish | |
| Smoke Headlamps | |
| Roof Rail | |
Entertainment
| Cassette Player |
|
| CD Player |
|
| CD Changer |
|
| DVD Player |
|
| FM AM Radio |
|
| Audio System Remote Control |
|
| Speakers Front |
|
| Speakers Rear |
|
| Integrated 2DIN Audio |
|
| Bluetooth Connectivity |
|
| USB Auxiliary Input |
|
| Touch Screen | - |
Safety
| Anti Lock Braking System | |
| EBD | - |
| Central Locking | |
| Brake Assist | |
| Power Door Locks | |
| Child Safety Locks | |
| Anti Theft Alarm | |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag Front | |
| Side Airbag Rear | |
| Day Night Rear View Mirror | |
| Passenger Side Rear View Mirror | |
| Xenon Headlamps | |
| Halogen Headlamps | |
| Rear Seat Belts | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Side Impact Beams | |
| Front Impact Beams | |
| Traction Control | |
| Adjustable Seats | |
| Keyless Entry | |
| Tyre Pressure Monitor | |
| Vehicle Stability Control System | |
| Engine Immobilizer | |
| Crash Sensor | |
| Centrally Mounted Fuel Tank | |
| Engine Check Warning | |
| Automatic Headlamps | |
| Clutch Lock | |
| Advance Safety Features | - |
| Follow Me Home Headlamps | - |
| Rear Camera | - |
| Anti Theft Device | - |














