Toyota Innova 2.0 G (Petrol) 8 Seater
Crafted with innovation and designed with complete sleek finish, Toyota Innova carries a luxury image so you can flaunt your style in a unique way. This MUV has seating capacity of 8 people which brings the comfort at the highest level. Engine power, wheels and safety futures all the upto the top level.
`
10,24,535 * -
Engine Specifications4 Cylinders 1998 ccTransmission TypeManual (5 Speed)
-
Fuel TypePetrolMileage7 Kmpl (City) 11.4 Kmpl (Highway)
-
Top FeaturesABS:
Power Steering:
Parking Sensors:
Central Locking:
Bluetooth:
USB Input:
Toyota Innova 2.0 G (Petrol) 8 Seater Full Specifications
Engine
| Engine Type | In-Line Engine |
| Engine Description | 2.0-litre 131.4bhp 16Valve In-Line Engine |
| Engine Displacement (cc) | 1998 |
| No Of Cylinders | 4 |
| Max Power | 131.4bhp@5600rpm |
| Max Torque | 181Nm@4000rpm |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Valve Configuration | DOHC,VVT-i |
| Fuel Supply System | EFI(Electronic Fuel Injection) |
| Turbo Charger | |
| Super Charger | |
Transmission
| Transmission Type | Manual |
| Gears | 5 Speed |
| Driver Type | FWD |
Suspension System
| Front Suspension | Double Wishbone |
| Rear Suspension | Four Link With Lateral Rod |
| Front Brake Type | Ventilated Disc |
| Rear Brake Type | Leading-Trailing Drum |
Steering
| Steering Column | Tilt |
| Steering Gear Type | Rack & Pinion |
| Turning Radius | 5.4 metres |
Performance
| Mileage City (kmpl) | 7 |
| Mileage Highway (kmpl) | 11.4 |
Fuel
| Fuel Type | Petrol |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 55 |
Tyres
| Tyre Size | 205/65 R15 |
| Tyre Type | Tubeless Radial Tyres |
Dimensions
| Length | 4585mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1760mm |
| Ground Clearance | 176mm |
| Wheel Base | 2750mm |
| Front Tread | 1510mm |
| Rear Tread | 1510mm |
| Kerb Weight | 1575kg |
| Gross Weight | 2220kg |
| Front Headroom | - |
| Front Legroom | - |
| Rear Headroom | - |
| Rear Legroom | - |
Other Specifications
| Seating Capacity | 8 |
| No Of Doors | 8 |
Toyota Innova 2.0 G (Petrol) 8 Seater Features
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Power Windows Front | |
| Power Windows Rear | |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Remote Trunk Opener | |
| Remote Fuel Lid Opener | |
| Low Fuel Warning Light | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Rear Seat Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Height Adjustable Front Seat Belts | |
| Cup Holders Front | |
| Cup Holders Rear | |
| Rear AC Vents | |
| Heated Seats Front | |
| Heated Seats Rear | |
| Seat Lumbar Support | |
| Multi Function Steering Wheel | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | |
| Navigation System | |
| Foldable Rear Seat | 60:40 Split |
| Smart Access Card Entry | |
| Engine Start Stop Button | |
| Glove Box Cooling | |
| Bottle Holder | |
| Voice Control | |
| Steering Wheel Gearshift Paddles | |
Interior
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering Column | |
| Electronic Multi Tripmeter | |
| Leather Seats | |
| Fabric Upholstery | |
| Leather Steering Wheel | |
| Glove Compartment | |
| Digital Clock | |
| Outside Temperature Display | |
| Cigarette Lighter | |
| Digital Odometer | |
| Electric Adjustable Seats | |
| Folding Table In The Rear | |
| Driving Experience Control Eco | |
| Height Adjustable Driving Seat | |
Exterior
| Adjustable Headlights | |
| Fog Lights Front | |
| Fog Lights Rear | |
| Power Adjustable Exterior Rear View Mirror | |
| Manually Adjustable Ext Rear View Mirror | |
| Electric Folding Rear View Mirror | |
| Rain Sensing Wiper | |
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Washer | |
| Rear Window Defogger | |
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Power Antenna | |
| Tinted Glass | |
| Rear Spoiler | |
| Removable Convertible Top | |
| Roof Carrier | |
| Sun Roof | |
| Moon Roof | |
| Side Stepper | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Chrome Grille | |
| Chrome Garnish | |
| Smoke Headlamps | |
| Roof Rail | |
Entertainment
| Cassette Player |
|
| CD Player |
|
| CD Changer |
|
| DVD Player |
|
| FM AM Radio |
|
| Audio System Remote Control |
|
| Speakers Front |
|
| Speakers Rear |
|
| Integrated 2DIN Audio |
|
| Bluetooth Connectivity |
|
| USB Auxiliary Input |
|
| Touch Screen |
|
Safety
| Anti Lock Braking System | |
| EBD | |
| Central Locking | |
| Brake Assist | |
| Power Door Locks | |
| Child Safety Locks | |
| Anti Theft Alarm | |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag Front | |
| Side Airbag Rear | |
| Day Night Rear View Mirror | |
| Passenger Side Rear View Mirror | |
| Xenon Headlamps | |
| Halogen Headlamps | |
| Rear Seat Belts | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Side Impact Beams | |
| Front Impact Beams | |
| Traction Control | |
| Adjustable Seats | |
| Keyless Entry | |
| Tyre Pressure Monitor | |
| Vehicle Stability Control System | |
| Engine Immobilizer | |
| Crash Sensor | |
| Centrally Mounted Fuel Tank | |
| Engine Check Warning | |
| Automatic Headlamps | |
| Clutch Lock | |
| Advance Safety Features | - |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Rear Camera | |
| Anti Theft Device | |
Road Price for Toyota Innova 2.0 G (Petrol) 8 Seater
Approx On-Road Price
Rs.
Select On Road Price in Your City













