Audi A5 Sportback
Audi launched the A5 Sportback for the Indian market at INR 60.37 Lakh. This car is equipped with 1968cc, 4 cylindered and 7-speed in-line diesel engine with automatic transmission which provides it mileage of 17.2 km/lt. It has the top speed of 235 km/hr. It has a fuel capacity of 54 liters and boots cargo Volume of 480 liters. It produces a peak power of 188bhp at 3800 to 4200rpm along with a peak torque output of 320 Nm in the range of 1750 to 3000rpm. Audi A5 Sportback is functionality in its most progressive form. With its more sharply ...
-
Engine Specifications4 Cylinders 1968 ccTransmission TypeAutomatic (7 Speed)
-
Fuel TypeDieselMileage17 Kmpl (City) 19.2 Kmpl (Highway)
-
Top FeaturesABS:
Power Steering:
Parking Sensors: Rear
Central Locking:
Bluetooth:
USB Input:
Audi A5 Sportback Full Specifications
Engine
| Engine Type | 2.0 TDI Diesel Engine |
| Engine Description | 2.0 litre 187.74bhp TDI Engine |
| Engine Displacement (cc) | 1968 |
| No Of Cylinders | 4 |
| Max Power | 187.74bhp@3800-4200rpm |
| Max Torque | 400nm@1750-3000rpm |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Valve Configuration | DOHC |
| Fuel Supply System | CRDi |
| Turbo Charger | |
Transmission
| Transmission Type | Automatic |
| Gears | 7 Speed |
| Driver Type | FWD |
Suspension System
| Front Suspension | Independent-wheel suspension, five-link axle with front track rod |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
Steering
Performance
| Top Speed | 235 kmph |
| Acceleration | 7.9 |
| Mileage City (kmpl) | 17 |
| Mileage Highway (kmpl) | 19.2 |
Fuel
| Fuel Type | Diesel |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 54 |
Tyres
| Alloy Wheel Size | R18 |
| Tyre Size | 245/40 R18 |
| Tyre Type | Tubeless,Radial |
Dimensions
| Length | 4733mm |
| Width | 1843mm |
| Height | 1386mm |
| Ground Clearance | 2825mm |
| Wheel Base | 1587mm |
| Front Tread | 1568mm |
| Rear Tread | 1670Kg |
| Kerb Weight | 2115Kg |
| Gross Weight | 1670kg |
| Front Headroom | 1015mm |
| Rear Headroom | 945mm |
Other Specifications
| Seating Capacity | 4 |
| No Of Doors | 4 |
| Cargo Volume | 480 litres |
Audi A5 Sportback Features
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Power Windows Front | |
| Power Windows Rear | |
| Automatic Climate Control | |
| Remote Trunk Opener | |
| Remote Fuel Lid Opener | |
| Low Fuel Warning Light | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Rear Seat Headrest | |
| Cup Holders Front | |
| Seat Lumbar Support | |
| Multi Function Steering Wheel | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Rear |
| Navigation System | |
| Engine Start Stop Button | |
| Glove Box Cooling | |
| Bottle Holder | Front & Rear Door |
| Steering Wheel Gearshift Paddles | |
| Additional Features | Audi Drive Select, Auto Release Function, |
Interior
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering Column | |
| Electronic Multi Tripmeter | |
| Leather Seats | |
| Leather Steering Wheel | |
| Glove Compartment | |
| Digital Clock | |
| Digital Odometer | |
| Electric Adjustable Seats | Front |
| Interior Additional Features | Horizontal Architecture of The Instrumental Panel Creates a Sense Of Spaciousness |
Exterior
| Adjustable Headlights | |
| Power Adjustable Exterior Rear View Mirror | |
| Electric Folding Rear View Mirror | |
| Alloy Wheels | |
| Sun Roof | |
| Integrated Antenna | |
| Exterior Lighting | LED Headlights |
| Exterior Trunk Opener | Remote |
| Exterior Additional Features | Acoustic Hood, LEd Rear Light With Dynamic Indicators, |
Entertainment
| CD Player |
|
| FM AM Radio |
|
| Speakers Front |
|
| Speakers Rear |
|
| Integrated 2DIN Audio |
|
| Bluetooth Connectivity |
|
| USB Auxiliary Input |
|
| Touch Screen |
|
| Connectivity | null |
| Entertainment Additional Features | Audi Virtual Cockpit as Standard ,High Resolution TFT Monitor 31.2cms, 10GB of Flash Storage,21.08cms Monitor With a Resolution of 1024x480pixels, Optional Audi Smartphone Interface, Optional Bang & Olufsen Sound System With Innovative 3D Sound, |
Safety
| Anti Lock Braking System | |
| EBD | |
| Central Locking | |
| Power Door Locks | |
| Child Safety Locks | |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag Front | |
| Day Night Rear View Mirror | |
| Passenger Side Rear View Mirror | |
| Rear Seat Belts | |
| Seat Belt Warning | |
| Side Impact Beams | |
| Front Impact Beams | |
| Traction Control | |
| Adjustable Seats | |
| Keyless Entry | |
| Tyre Pressure Monitor | |
| Engine Immobilizer | |
| Crash Sensor | |
| Centrally Mounted Fuel Tank | |
| Engine Check Warning | |
| Advance Safety Features | ISOFIX Child Seat MouintingnAnti Theft Wheel BoltsnQuattro With Self Locking Centre Differentialn |
| Rear Camera | |
| Anti Theft Device | |










