Mercedes-Benz GLS 350d Grand Edition
Mercedes-Benz GLS 350d Grand Edition Tagged with INR 86.9 Lakhs price tag, the variant is powered by a diesel engine that is mated to a nine-speed automatic gearbox. The creatures comfort features on the model include accessory power outlet, height adjustable front seat belts, rear memory functions for seat, front & rear parking sensors and glove box cooling. Safety of the passengers is handled via a wide array of features like airbags, power door locks, central locking, passenger side rear view mirror, traction control, adjustable seats, keyless entry, crash sensor.
-
Engine Specifications6 Cylinders 2987 ccTransmission TypeAutomatic (9 Speed)
-
Fuel TypeDieselMileage8 Kmpl (City) 11 Kmpl (Highway)
-
Top FeaturesABS:
Power Steering:
Parking Sensors: Front & Rear
Central Locking:
Bluetooth:
USB Input:
Mercedes-Benz GLS 350d Grand Edition Full Specifications
Engine
| Engine Type | V-Type Engine |
| Engine Description | 3.0L 254.47bhp V6 |
| Engine Displacement (cc) | 2987 |
| No Of Cylinders | 6 |
| Max Power | 254.47bhp@3400rpm |
| Max Torque | 620Nm@1600-2400 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Fuel Supply System | CDI |
| Turbo Charger | |
Transmission
| Transmission Type | Automatic |
| Gears | 9 Speed |
| Driver Type | AWD |
Suspension System
| Front Suspension | AIRMATIC, together with the ADS PLUS |
| Rear Suspension | AIRMATIC, together with the ADS PLUS |
| Shockabsorbers Type | Gas Filled |
| Front Brake Type | Ventilated Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
Steering
| Steering Column | Tilt & Telescopic |
| Steering Gear Type | Hydraulic Assisted Rack & Pinion |
| Turning Radius | 12.40 m |
Performance
| Top Speed | 222 kmph |
| Acceleration | 7.8 seconds |
| Mileage City (kmpl) | 8 |
| Mileage Highway (kmpl) | 11 |
Fuel
| Fuel Type | Diesel |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 100 |
Tyres
| Alloy Wheel Size | 20 Inch |
| Tyre Size | 275/50 R20 |
| Tyre Type | Tubeless,Radial |
Dimensions
| Length | 5130mm |
| Width | 2141mm |
| Height | 1850mm |
| Wheel Base | 3075mm |
| Front Tread | 1655mm |
| Rear Tread | 1675mm |
| Kerb Weight | 2455kg |
| Gross Weight | 3250kg |
| Front Headroom | 1046mm |
| Front Legroom | 349mm |
| Rear Headroom | 1015mm |
| Rear Legroom | 362mm |
Other Specifications
| Seating Capacity | 7 |
| No Of Doors | 5 |
| Cargo Volume | 680-Liters |
Mercedes-Benz GLS 350d Grand Edition Features
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Power Windows Front | |
| Power Windows Rear | |
| Automatic Climate Control | |
| Air Quality Control | |
| Remote Trunk Opener | |
| Remote Fuel Lid Opener | |
| Low Fuel Warning Light | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Rear Reading Lamp | |
| Rear Seat Headrest | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Height Adjustable Front Seat Belts | |
| Cup Holders Front | |
| Cup Holders Rear | |
| Rear AC Vents | |
| Heated Seats Front | |
| Heated Seats Rear | |
| Seat Lumbar Support | |
| Multi Function Steering Wheel | |
| Cruise Control | |
| Parking Sensors | Front & Rear |
| Navigation System | |
| Foldable Rear Seat | 60:40 Split |
| Engine Start Stop Button | |
| Glove Box Cooling | |
| Bottle Holder | Front & Rear Door |
| Voice Control | |
| Steering Wheel Gearshift Paddles | |
| Additional Features | 12 Function keys 5 modes Comfort, Sport, Slippery, Individual and Off-Road Mirror Package With Brand Logo Projection |
Interior
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering Column | |
| Electronic Multi Tripmeter | |
| Leather Seats | |
| Leather Steering Wheel | |
| Glove Compartment | |
| Digital Clock | |
| Outside Temperature Display | |
| Digital Odometer | |
| Electric Adjustable Seats | Front & Rear |
| Folding Table In The Rear | Optional |
| Driving Experience Control Eco | |
| Height Adjustable Driving Seat | |
| Interior Additional Features | 7 inch High Definition Screens Airbag Cover in Nappa Leather |
Exterior
| Adjustable Headlights | |
| Fog Lights Front | |
| Fog Lights Rear | |
| Power Adjustable Exterior Rear View Mirror | |
| Electric Folding Rear View Mirror | |
| Rain Sensing Wiper | |
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Washer | |
| Rear Window Defogger | |
| Alloy Wheels | |
| Tinted Glass | |
| Rear Spoiler | |
| Sun Roof | |
| Moon Roof | |
| Side Stepper | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Integrated Antenna | |
| Chrome Grille | |
| Chrome Garnish | |
| Roof Rail | |
| Exterior Lighting | LED Headlights,DRL's (Day Time Running Lights),Cornering Headlights |
| Exterior Trunk Opener | Smart |
| Exterior Additional Features | Exterior Badges and Chrome Fins on the Bonnet LED Intelligent Light System With Unique Black Rings |
Entertainment
| CD Player |
|
| CD Changer |
|
| DVD Player |
|
| FM AM Radio |
|
| Audio System Remote Control |
|
| Speakers Front |
|
| Speakers Rear |
|
| Integrated 2DIN Audio |
|
| Bluetooth Connectivity |
|
| USB Auxiliary Input |
|
| Touch Screen |
|
| Connectivity | Android Auto,Apple CarPlay |
Safety
| Anti Lock Braking System | |
| EBD | |
| Central Locking | |
| Brake Assist | |
| Power Door Locks | |
| Child Safety Locks | |
| Anti Theft Alarm | |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag Front | |
| Side Airbag Rear | |
| Day Night Rear View Mirror | |
| Passenger Side Rear View Mirror | |
| Rear Seat Belts | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Side Impact Beams | |
| Front Impact Beams | |
| Traction Control | |
| Adjustable Seats | |
| Keyless Entry | |
| Vehicle Stability Control System | |
| Engine Immobilizer | |
| Crash Sensor | |
| Centrally Mounted Fuel Tank | |
| Engine Check Warning | |
| Automatic Headlamps | |
| Advance Safety Features | More Visibility in Every Situation,Dipped Beam is Activated When Speed is Above 90 km/h ,Active Light Function Swings The Headlamps into Bends By up to 15,Parking package with Active Parking Assist,Dynamic Assist ,PRE-SAFE System,Electronic Crumple Zones, |
| Rear Camera | |
| Anti Theft Device | |
| Safty View Cammera | |








