Toyota C-HR
Toyota C-HR is the upcoming version in the luxury SUV segment. It is expected to be launched by June 2020. The Toyota SUV C-HR is expected to carry the price tag of INR 17.0 lakh. Moving to the mechanical configuration, it is expected to be fitted with a 1.8-liter petrol hybrid engine, that is coupled to a manual 6-speed transmission gearbox. It is going to be available with a host of features such as standard dual-zone climate control, 60:40 split rear seat, 4.2-inch multi-information display, and CHR puddle lights.
-
Engine Specifications4 Cylinders 1496 ccTransmission TypeManual / CVT (6-Speed)
-
Fuel TypePetrolMileage11 Kmpl (City) 16 Kmpl (Highway)
-
Top FeaturesABS:
Power Steering: N/A
Parking Sensors: N/A
Central Locking: N/A
Bluetooth: N/A
USB Input: N/A
Toyota C-HR Full Specifications
Engine
| Engine Type | Petrol Hybrid Engine |
| Engine Description | 1.8-litre petrol hybrid engine |
| Engine Displacement (cc) | 1496 |
| No Of Cylinders | 4 |
| Max Power | 122bhp@5200 rpm |
| Max Torque | 142Nm@3600-4000 rpm |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Fuel Supply System | EFI |
Transmission
| Transmission Type | Manual / CVT |
| Gears | 6-Speed |
Suspension System
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
Steering
Performance
| Top Speed | 140.8kmph |
| Brakingtime | 11 seconds |
| Mileage City (kmpl) | 11 |
| Mileage Highway (kmpl) | 16 |
Fuel
| Fuel Type | Petrol |
Tyres
Dimensions
| Length | 4360mm |
| Width | 1795mm |
| Height | 1565mm |
| Wheel Base | 2640mm |
| Front Tread | 1550mm |
| Rear Tread | 1570mm |
Other Specifications
| Seating Capacity | 5 |
| No Of Doors | 2 |
Toyota C-HR Features
Comfort & Convenience
| Automatic Climate Control | |
| Heated Seats Front | |
| Heated Seats Rear | |
| Multi Function Steering Wheel | |
| Navigation System | |
Interior
| Leather Seats | |
| Leather Steering Wheel | |
| Outside Temperature Display | |
Exterior
| Electric Folding Rear View Mirror | |
Entertainment
| No Of Speakers | 6 |
Safety
| Anti Lock Braking System | |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag Front | |
| Side Airbag Rear | |
| Traction Control | |
| Engine Check Warning | |










