Dell Inspiron 14R (N4110)
It is a user-friendly and student-oriented notebook. This laptop is powered by third generation processor through which you can install all softwares easily. Having a large storage, this laptop can store all your favorite movies and other valuable data.
`
30,990 * Dell Inspiron 14R (N4110) Full Specifications
GENERAL
| Brand | Intel |
| Model Name | N3420 |
| Operating System | Genuine Windows 7 Home Premium SP1 64bit (English) |
PROCESSOR
| Processor | Intel Core i3-2350M |
| Clock Speed | 2.30 GHz |
| Graphic Processor | Intel HD Graphics 3000 |
| Cache | 3 MB |
MEMORY
| Expandable | 500 GB |
| Memory Slots | 2 |
| System Memory (RAM) | 2 GB |
STORAGE
| Hardware Interface | SATA |
| RPM | 5400RPM |
| HDD Capacity | 500 GB |
OPTICAL DISK DRIVE
| Optical Drive | Yes; DVD, RW |
DISPLAY
| Screen Size Inch | 14.0 inch |
| Resolution | 1366*768 |
| Chipset | Intel HM67 Express Chipset |
| Screen Type | LED |
PORTS/SLOTS
| USB Port | N/A |
| Mic In | Yes |
| RJ45 LAN | Yes |
| HDMI Port | Yes |
| VGA Port | Yes |
| Multi Card Slot | Yes |
INPUT
| Web Camera | Yes, 0.3MP Integrated Webcam |
| Pointer Device | Touch Pad |
| Keyboard | Multimedia Keyboard |
AUDIO
| Speakers | Dell Audio 2 spkrs @ 2.0W each |
COMMUNICATION
| Ethernet | No |
| Wireless LAN | TM 802.11b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
POWER
| Battery Backup | 4 Hours |
| Power Supply | 48 Wh Lithium-Ion |
| Battery Cell | 6 Cell |
MACHINE DIMENSIONS
| Weight | 2.245 kg |
| Dimension | 32.8 x 343 x 245.8 mm |














