Dell New Inspiron 14R
It is a laptop that is designed in a way that it carries a premium look of expensive laptops. This gadget is multi-tasking with the latest Intel processor technology. It has responsive touch-pad with useful gestures and 7-in-1 media card reader that allows you to read up to seven different digital media cards.
`
47,690 * Dell New Inspiron 14R Full Specifications
GENERAL
| Brand | Intel |
| Model Name | 3337U |
| Operating System | Windows 8 |
PROCESSOR
| Processor | Intel Core i5 |
| Clock Speed | 2.7 GHz |
| Graphic Processor | Intel HD Graphics 3000 |
| Cache | 3MB |
MEMORY
| Expandable | 500 GB |
| Memory Slots | 1 |
| System Memory (RAM) | 4GB 1 DIMM |
STORAGE
| Hardware Interface | SATA |
| RPM | 5400RPM |
| HDD Capacity | 500 GB |
OPTICAL DISK DRIVE
| Optical Drive | Yes; DVD, RW |
DISPLAY
| Screen Size Inch | 15.6 inch |
| Resolution | 1366 x 768 |
| Chipset | Intel HM67 Express Chipset |
| Screen Type | LED |
PORTS/SLOTS
| USB Port | N/A |
| Mic In | Yes |
| RJ45 LAN | Yes |
| HDMI Port | Yes |
| VGA Port | Yes |
| Multi Card Slot | Yes |
INPUT
| Web Camera | Yes, 1.3MP Integrated Webcam |
| Pointer Device | Touch Pad |
| Keyboard | Multimedia Keyboard |
AUDIO
| Speakers | Stereo Speakers |
COMMUNICATION
| Ethernet | No |
| Wireless LAN | TM 802.11b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
POWER
| Battery Backup | 4 Hours |
| Power Supply | 2.2 AHr Li-Ion Battery |
| Battery Cell | 6 Cell |
MACHINE DIMENSIONS
| Weight | 2.237kg |
| Dimension | 346 x 245 x 32 mm |
















