Dell Vostro 2520
Dell comes with a range of affordable office devices for business customers and Dell Vostro 2520 is one of them. It is a good choice for music lovers due to its speaker quality. It is powered by Intel Core i3-2328M processor, LED backlit screen and chiclet keyboard.
`
24,000 * Dell Vostro 2520 Full Specifications
GENERAL
| Brand | Intel |
| Model Name | 2328M |
| Operating System | Linux |
PROCESSOR
| Processor | Core i3 |
| Clock Speed | 2.2 GHz |
| Graphic Processor | Intel HD Graphics 3000 |
| Cache | 3 MB |
MEMORY
| Expandable | 500 GB |
| Memory Slots | 1 |
| System Memory (RAM) | 4GB 1 DIMM |
STORAGE
| Hardware Interface | SATA |
| RPM | 5400RPM |
| HDD Capacity | 500 GB |
OPTICAL DISK DRIVE
| Optical Drive | Yes; DVD, RW |
DISPLAY
| Screen Size Inch | 15.6 inch |
| Resolution | 1366 x 768 |
| Chipset | Mobile HM75 Express |
| Screen Type | LED |
PORTS/SLOTS
| USB Port | N/A |
| Mic In | Yes |
| RJ45 LAN | Yes |
| HDMI Port | Yes |
| VGA Port | Yes |
| Multi Card Slot | Yes |
INPUT
| Web Camera | 1.0 Megapixel HD Webcam |
| Pointer Device | Touch Pad |
| Keyboard | Standard Keyboard |
AUDIO
| Speakers | Yes |
COMMUNICATION
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Wireless LAN | IEEE 802.11b/g/n |
| Bluetooth | v4.0 |
POWER
| Battery Backup | Upto 3 hours |
| Power Supply | 65 W AC Adapter |
| Battery Cell | 6 Cell |
MACHINE DIMENSIONS
| Weight | 2.37kg |
| Dimension | 376 x 260 x 31.5/34.5 mm |

















