Dell Vostro V1550 Full Specifications
GENERAL
| Brand | Intel |
| Model Name | N4050 |
| Operating System | Genuine Windows 7 Home Premium SP1 64bit (English) |
PROCESSOR
| Processor | 2.3 GHz Intel Core i3 |
| Clock Speed | 2.30 GHz |
| Graphic Processor | Intel HD Graphics 3000 |
| Cache | 3 MB |
MEMORY
| Expandable | 500 GB |
| Memory Slots | 1 |
| System Memory (RAM) | 4GB 1 DIMM |
STORAGE
| Hardware Interface | SATA |
| RPM | 5400RPM |
| HDD Capacity | 500 GB |
OPTICAL DISK DRIVE
| Optical Drive | Yes; DVD, RW |
DISPLAY
| Screen Size Inch | 15.6 inch |
| Resolution | 1366 x 768 |
| Chipset | Intel HM67 Express Chipset |
| Screen Type | LED |
PORTS/SLOTS
| USB Port | N/A |
| Mic In | Yes |
| RJ45 LAN | Yes |
| HDMI Port | Yes |
| VGA Port | Yes |
| Multi Card Slot | Yes |
INPUT
| Web Camera | Yes, 1.3MP Integrated Webcam |
| Pointer Device | Touch Pad |
| Keyboard | Standard Keyboard |
AUDIO
| Speakers | Dell Audio – 2 spkrs @ 2.0W each |
COMMUNICATION
| Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Standard Dell Wireless 802.11b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
POWER
| Battery Backup | 4 Hours |
| Power Supply | 65W AC Adapter |
| Battery Cell | 6 Cell |
MACHINE DIMENSIONS
| Weight | 2.37 kg |
| Dimension | 376.0 x 260.0 x 34.53 mm |














