HP Pavilion 11_k106TU x360_Laptop
HP Pavilion 11_k106TU x360 laptop comes with a 11.6 inch HD, WLED Backlit touch display with resolution of 1366 x 768 pixel. It additionally comes Intel Core M3-6Y30 processor with 4 GB of RAM and is powered by a Windows 10 Home 64 operating system. On the connectivity front it offers Bluetooth v4.0, Wireless LAN IEEE 802.11 b/g/n options. It offers a HDD capacity of 1 TB and comes equipped with additional features like Full size Island Style Keyboard, Intel HD 515 graphics engine. It packs 2 Cell, 32 Whrs Li-ion Prismatic Battery.
HP Pavilion 11_k106TU x360_Laptop Full Specifications
GENERAL
| Brand | HP |
| Model Name | Pavilion |
| Operating System | Windows 10 Home 64 |
PROCESSOR
| Processor | Intel Core M3-6Y30 |
| Clock Speed | 2.2 GHz |
| Graphic Processor | Intel HD Graphics 515 |
| Cache | 4 MB |
MEMORY
| Expandable | N/A |
| Memory Slots | 1 |
| System Memory (RAM) | 4 GB LPDDR3 |
STORAGE
| Hardware Interface | SATA |
| RPM | 5400rpm |
| HDD Capacity | 1 TB |
OPTICAL DISK DRIVE
| Optical Drive | N/A |
DISPLAY
| Screen Size Inch | 11.6 Inch |
| Resolution | 1366 x 768 Pixel |
| Chipset | Intel |
| Screen Type | HD,WLED Backlit Display |
PORTS/SLOTS
| USB Port | Yes,2 x USB 3.0,1 x USB 2.0 |
| Mic In | Yes |
| RJ45 LAN | Yes |
| HDMI Port | Yes |
| VGA Port | N/A |
| Multi Card Slot | N/A |
INPUT
| Web Camera | Yes,HD Web Camera |
| Pointer Device | TouchPad |
| Keyboard | Island Style Keyboard |
AUDIO
| Speakers | Yes,B&O PLAY with 2 speakers |
COMMUNICATION
| Ethernet | N/A |
| Wireless LAN | IEEE 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes,v4.0 |
POWER
| Battery Backup | N/A |
| Power Supply | 65W AC Adapter |
| Battery Cell | 2 Cell, 32 Whrs Li-ion Prismatic battery |
MACHINE DIMENSIONS
| Weight | 1.45 Kg |
| Dimension | 306 x 208 x 22.3 MM |













