HP Pavilion - 15-au111tx
HP Pavilion - 15-au111tx comes with a 15.6 inch HD SVA BrightView, WLED Backlit display with resolution of 1366 x 768 pixel laptop. It offers a HDD capacity of 1 TB and comes equipped with additional features like Full size Island Style Keyboard, NVIDIA GeForce 940MX graphics engine. It additionally comes 7th Gen. Intel Core i5-7200U processor with 8 GB of RAM and is powered by a Windows 10 Home operating system. On the connectivity front it offers Bluetooth v4.2, Wireless LAN IEEE 802.11 ac options. It houses 2 Cells 41 Whrs, Li-ion Battery.
HP Pavilion - 15-au111tx Full Specifications
GENERAL
| Brand | HP |
| Model Name | Pavilion |
| Operating System | Windows 10 Home |
PROCESSOR
| Processor | 7th Gen. Intel Core i5-7200U |
| Clock Speed | 3.1 GHz |
| Graphic Processor | NVIDIA GeForce 940MX |
| Cache | 3 MB |
MEMORY
| Expandable | N/A |
| Memory Slots | 1 |
| System Memory (RAM) | 8 GB DDR4 |
STORAGE
| Hardware Interface | SATA |
| RPM | 5400rpm |
| HDD Capacity | 1 TB |
OPTICAL DISK DRIVE
| Optical Drive | Yes,SuperMulti DVD burner |
DISPLAY
| Screen Size Inch | 15.6 Inch |
| Resolution | 1366 x 768 Pixel |
| Chipset | Intel |
| Screen Type | HD SVA BrightView,WLED Backlit Display |
PORTS/SLOTS
| USB Port | Yes,2 x USB 3.0,1 x USB 2.0 |
| Mic In | Yes |
| RJ45 LAN | Yes |
| HDMI Port | Yes |
| VGA Port | N/A |
| Multi Card Slot | N/A |
INPUT
| Web Camera | Yes,HD Camera with Dual Array Digital Microphone |
| Pointer Device | TouchPad |
| Keyboard | Island Style Keyboard |
AUDIO
| Speakers | Yes,B&O Play with Audio Boost |
COMMUNICATION
| Ethernet | N/A |
| Wireless LAN | IEEE 802.11 ac |
| Bluetooth | Yes,v4.2 |
POWER
| Battery Backup | N/A |
| Power Supply | 65W AC Adapter |
| Battery Cell | 2 Cells 41 Whrs, Li-ion battery |
MACHINE DIMENSIONS
| Weight | 2 Kg |
| Dimension | 383 x 243 x 22.5 MM |













