HP Pavilion x360 11-u052tu
HP Pavilion x360 11-u052tu laptop comes with a 11.6 inch HD, UWVA touch display with resolution of 1366 x 768 pixel. It additionally comes Intel Pentium N3710 processor with 4 GB of RAM and is powered by a Windows 10 Home operating system. It offers a HDD capacity of 500 GB and comes equipped with additional features like Full size Island Style Keyboard, Integrated Intel HD 405 graphics engine. On the connectivity front it offers Bluetooth v4.2, Wireless LAN IEEE 802.11 ac options. It packs 3 Cell 41 Whrs, Li-ion Battery.
HP Pavilion x360 11-u052tu Full Specifications
GENERAL
| Brand | HP |
| Model Name | Pavilion |
| Operating System | Windows 10 Home |
PROCESSOR
| Processor | Intel Pentium N3710 |
| Clock Speed | 2.56 GHz |
| Graphic Processor | Integrated Intel HD Graphics 405 |
| Cache | 2 MB |
MEMORY
| Expandable | N/A |
| Memory Slots | 1 |
| System Memory (RAM) | 4 GB DDR3L |
STORAGE
| Hardware Interface | SATA |
| RPM | 5400rpm |
| HDD Capacity | 500 GB |
OPTICAL DISK DRIVE
| Optical Drive | N/A |
DISPLAY
| Screen Size Inch | 11.6 Inch |
| Resolution | 1366 x 768 Pixel |
| Chipset | Intel |
| Screen Type | HD,UWVA Touch Display |
PORTS/SLOTS
| USB Port | Yes,1 x USB 2.0,2 x USB 3.0 |
| Mic In | Yes |
| RJ45 LAN | Yes |
| HDMI Port | Yes |
| VGA Port | N/A |
| Multi Card Slot | N/A |
INPUT
| Web Camera | Yes,HP Wide Vision HD Camera With Dual Array Digital Microphone |
| Pointer Device | TouchPad |
| Keyboard | Island Style Keyboard |
AUDIO
| Speakers | Yes,Dual Speakers |
COMMUNICATION
| Ethernet | N/A |
| Wireless LAN | IEEE 802.11ac |
| Bluetooth | Yes,v4.2 |
POWER
| Battery Backup | N/A |
| Power Supply | 65W AC Adapter |
| Battery Cell | 3 Cell 41 Whrs, Li-ion battery |
MACHINE DIMENSIONS
| Weight | 1.33 Kg |
| Dimension | 306 x 208 x 19.3 MM |













