HP Pavilion x360 - 13-u104tu
HP Pavilion x360 - 13-u104tu comes with a 13.3 inch FHD, IPS UWVA WLED Backlit display with resolution of 1920 x 1080 pixel laptop. It offers a HDD capacity of 1 TB and comes equipped with additional features like Full size Island Style Keyboard, Integrated Intel HD 620 graphics engine. It additionally comes 7th Gen. Intel Core i3-7100U processor with 4 GB of RAM and is powered by a Windows 10 Home operating system. It houses 3 Cell, 41 Whr Li-ion Battery. On the connectivity front it offers Bluetooth v4.2, Wireless LAN IEEE 802.11 ac options.
HP Pavilion x360 - 13-u104tu Full Specifications
GENERAL
| Brand | HP |
| Model Name | Pavilion |
| Operating System | Windows 10 Home |
PROCESSOR
| Processor | 7th Gen. Intel Core i3-7100U |
| Clock Speed | 2.4 GHz |
| Graphic Processor | Integrated Intel HD Graphics 620 |
| Cache | 3 MB |
MEMORY
| Expandable | N/A |
| Memory Slots | 1 |
| System Memory (RAM) | 4 GB DDR4 |
STORAGE
| Hardware Interface | SATA |
| RPM | 5400rpm |
| HDD Capacity | 1 TB |
OPTICAL DISK DRIVE
| Optical Drive | N/A |
DISPLAY
| Screen Size Inch | 13.3 Inch |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixel |
| Chipset | Intel |
| Screen Type | FHD,IPS UWVA WLED Backlit Display |
PORTS/SLOTS
| USB Port | Yes,1 x USB 2.0,2 x USB 3.1 |
| Mic In | Yes |
| RJ45 LAN | Yes |
| HDMI Port | Yes |
| VGA Port | N/A |
| Multi Card Slot | N/A |
INPUT
| Web Camera | Yes,HD Camera with Dual Array Digital Microphone |
| Pointer Device | TouchPad |
| Keyboard | Island Style Keyboard |
AUDIO
| Speakers | Yes,Dual Speakers |
COMMUNICATION
| Ethernet | N/A |
| Wireless LAN | IEEE 802.11 ac |
| Bluetooth | Yes,v4.2 |
POWER
| Battery Backup | N/A |
| Power Supply | 65W AC Adapter |
| Battery Cell | 3 Cells 41 Whrs, Li-ion battery |
MACHINE DIMENSIONS
| Weight | 1.58 Kg |
| Dimension | 326.4 x 222 x 19.8 MM |













