Lenovo IdeaPad Y510p
Lenovo has launched its new version of IdeaPad with 15.6" HD LED display. Its 64bit of windows 8 operating system runs on core i7 processor and produces a very high surfing speed. For enjoying PC games and other applications, it has 2GB of graphic card inbuilt. There is no doubt for its battery backup, because it operates on 6 cell Lithium-Ion battery.
Lenovo IdeaPad Y510p Full Specifications
GENERAL
| Brand | Intel |
| Model Name | Y510p (59370006) |
| Operating System | Windows 8, 64 bit |
PROCESSOR
| Processor | 4th Gen Intel Core i7-4700MQ |
| Clock Speed | NA |
| Graphic Processor | NVIDIAŽ GeForceŽ GT 750M 2GB |
| Cache | 3 MB |
MEMORY
| Expandable | 320 GB |
| Memory Slots | 2 |
| System Memory (RAM) | 2 GB |
STORAGE
| Hardware Interface | SATA |
| RPM | 5400 rpm |
| HDD Capacity | 500GB |
OPTICAL DISK DRIVE
| Optical Drive | Yes, DVD Recordable |
DISPLAY
| Screen Size Inch | 15.6 Inch |
| Resolution | 1920x1080 |
| Chipset | Intel Core i7 |
| Screen Type | FHD LED Glossy Wedge |
PORTS/SLOTS
| USB Port | Yes |
| Mic In | Yes |
| RJ45 LAN | Yes |
| HDMI Port | Yes |
| VGA Port | Yes |
| Multi Card Slot | Yes |
INPUT
| Web Camera | Yes |
| Pointer Device | TouchPad |
| Keyboard | MultiMedia Keyboard |
AUDIO
| Speakers | Yes |
COMMUNICATION
| Ethernet | Ethernet |
| Wireless LAN | IEEE 802.11b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
POWER
| Battery Backup | Up to 5 hrs |
| Power Supply | Yes |
| Battery Cell | 6 Cell |
MACHINE DIMENSIONS
| Weight | 5.95 lbs |
| Dimension | 15.23 x 10.19 x 0.61-1.41 Inch |


















