10.or D
10.or D smartphone launched with 5.2-inch HD touchscreen (720 x 1280 pixels) display that has been powered by a 1.4GHz Quad-core processor with 2/3GB of RAM. The Dual SIM device operates on the Android 7.1.2 Nougat OS and 16/32GB inbuilt memory, expandable up to 128GB by using microSD card. The connectivity options included are 4G LTE, 3G, Bluetooth v4.0, microUSB 2.0, Wi-Fi 802.11 b/g/n options. It is embedded with 3500mAh Non-removable Li-ion Battery and sports a 13-megapixel primary camera along with 5-megapixel secondary camera for selfie.
-
MemoryRAM : 2/3 GB Internal : 16/32 GB
-
PlatformOS : Android 7.1.2 Nougat Processor : 1.4 GHz Quad core 1.4 GHz Quad core
-
Top Features4G:
OTG: N/A
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported: N/A
Battery: 3500 mAh
-
Display5.2 inches, 720 x 1280 pixels
-
CameraRear : 13 MP Front : 5 MP
10.or D Full Specifications
GENERAL
| Model Number | D |
| Processor | 1.4 GHz Quad core |
| OS | Android 7.1.2 Nougat |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM - Nano |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | HD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 720 x 1280 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
MEMORY
| Internal Memory | 16/32 GB |
| RAM | 2/3 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 128 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 13 MP |
| Features | LED flash, Autofocus, Geo-tagging, Touch focus, Face detection, HDR, Panorama |
| Video | Yes, 1080p@30fps |
| Secondary Camera | 5 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 147 x 74.3 x 8.98 mm |
| Weight | 150 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v4.0 |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/WAV/eAAC+ |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264 |
| Colors | Beyond Black, Aim Gold |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint, Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
BATTERY
| Battery Type | 3500 mAh, Non-removable Li-ion battery |















