Alcatel One Touch Hero 2
Alcatel One Touch Hero 2 The full HD IPS display comes with OGS technology and Dragontrail Glass. The smartphone is powered by an Octa-core MediaTek MT6592 processor coupled with 2GB of RAM to give smooth performance. The camera is featured with optical image and video stabilisation, which provides clear pictures.
`
25,225 * -
MemoryRAM : 2 GB Internal : 16 GB
-
PlatformOS : Android 4.4 KitKat Processor : 2.0 GHz Octa-core 2.0 GHz Octa-core
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported:
Battery: 3100 mAh
-
Display6.0 inches, 1080 x 1920 pixels
-
CameraRear : 13.1 MP Front : 5 MP
Alcatel One Touch Hero 2 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | One Touch Hero 2 |
| Processor | 2.0 GHz Octa-core |
| OS | Android 4.4 KitKat |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Single SIM - Micro |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 1080 x 1920 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
MEMORY
| Internal Memory | 16 GB |
| RAM | 2 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 32 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 13.1 MP |
| Features | LED flash, Autofocus, OIS, Geo-tagging, Touch focus, Face/smile detection, HDR, Panorama |
| Video | Yes, 1080p@30fps |
| Secondary Camera | 5 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration,MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 160.50 x 81.60 x 7.90 mm |
| Weight | 175 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v4.0 |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/WAV/eAAC+ |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264 |
| Colors | Dark Gray |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
BATTERY
| Battery Type | 3100 mAh, Non-removable Li-ion battery |
| Stand By | Upto 500 hrs (2G) / Upto 380 hrs (3G) |
| Talk Time | Upto 15 hrs 30 min (2G) / Upto 10 hrs (3G) |













