Alcatel One Touch Idol 3 (5.5)
Alcatel OneTouch Idol 3 (5.5) is loaded with unique feature to grab peoples attention which is user can take calls even when upside down. It is powered by a Qualcomm Snapdragon 615 processor along with 2GB of RAM that delivers smooth performance when multiple apps running simultaneously.
`
16,990 * -
MemoryRAM : 2 GB Internal : 16 GB
-
PlatformOS : Android 5.0.2 (Lollipop), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow) Processor : Octa-core (4x1.5 GHz Cort... Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53)
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported:
Battery: 2910 mAh
-
Display5.5 inches, 1080 x 1920 pixels
-
CameraRear : 13 MP Front : 8 MP
Alcatel One Touch Idol 3 (5.5) Full Specifications
GENERAL
| Model Number | One Touch Idol 3 (5.5) |
| Processor | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| OS | Android 5.0.2 (Lollipop), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow) |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM - Micro |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 1080 x 1920 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
MEMORY
| Internal Memory | 16 GB |
| RAM | 2 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 128 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 13 MP |
| Features | f/2.0, 1/3 inch, 1.12 µm, Autofocus, LED flash, Geo-tagging, Touch focus, Face detection, Panorama, HDR |
| Video | Yes, 1080p@30fps |
| Secondary Camera | 8 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 152.7 x 75.1 x 7.4 mm |
| Weight | 141 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v4.1, A2DP |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
| DLNA | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/WAV/eAAC+ |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264 |
| Colors | Black |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass |
BATTERY
| Battery Type | 2910 mAh, Non-removable Li-ion battery |











