Alcatel Pop C5
This smartphone is designed with very colorful and friendly interface. It attracts people by its amazing looks. Alcatel pop c5 is fitted with 5 MP camera for better picture quality. You can enjoy video, movie and play games with its sharp display. This Android phone is very pocket friendly so it is easy to carry everywhere.
`
6,999 * -
MemoryRAM : 512 MB Internal : 4 GB
-
PlatformOS : Android v4.2 Jelly Bean Processor : 1.3 GHz Dual-core 1.3 GHz Dual-core
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported:
Battery: 1800 mAh
-
Display4.5 inches, 480 x 854 pixels
-
CameraRear : 5 MP Front : 0.3 MP
Alcatel Pop C5 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Pop C5 |
| Processor | 1.3 GHz Dual-core |
| OS | Android v4.2 Jelly Bean |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM - Mini |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 480 x 854 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
MEMORY
| Internal Memory | 4 GB |
| RAM | 512 MB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 32 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 5 MP |
| Features | Geo-tagging, LED flash |
| Video | Yes, 480p@30fps |
| Secondary Camera | 0.3 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 131.5 x 67.9 x 11.5 mm |
| Weight | 157 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v4.0 |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML |
| Radio | FM radio |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/WAV/eAAC+ |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264 |
| Colors | White |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity |
BATTERY
| Battery Type | 1800 mAh, Removable Li-ion battery |
| Stand By | Upto 400 hrs (2G) / Upto 392 hrs (3G) |
| Talk Time | Upto 7 hrs 30 min (2G) / Upto 4 hrs (3G) |











