BlackBerry Bold 3 9780
For those who love texting, BlackBerry brings Bold 3 9780 with QWERTY keypad just for you. Stay connect to your friend via social networking and enjoy high speed internet. It offers you capture your special moments with good quality of camera. This model operates on Blackberry 6 OS.
`
4,999 * -
MemoryRAM : 512 MB Internal : 256 MB
-
PlatformOS : BlackBerry OS 6.0 Processor : 624 MHz 624 MHz
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor: N/A
NFC:
VR Supported: N/A
Battery: 1500 mAh
-
Display2.44 inches, 480 x 360 pixels
-
CameraRear : 5 MP Front : No
BlackBerry Bold 3 9780 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Bold 3 9780 |
| Processor | 624 MHz |
| OS | BlackBerry OS 6.0 |
| Operating Freq | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Single Sim |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.44 inches, 480 x 360 pixels |
| Other Display Features | Touch-sensitive optical trackpad |
MEMORY
| Internal Memory | 256 MB |
| RAM | 512 MB |
| Card Slot / Expandable Memory | microSD, up to 32 GB, 2 GB included |
CAMERA
| Primary Camera | 5 MP |
| Features | LED flash |
| Video | |
| Secondary Camera | |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3 ringtones |
| Audio Jack | |
SIZE
| Dimensions | 109 x 60 x 14 mm |
| Weight | 122 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, UMA |
| Bluetooth | Yes, v2.1 with A2DP |
| Infrared Port | |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML |
| Radio | |
| Games | |
| Music Player | Media player MP3/WMA/AAC+ |
| Video Player | Video player DivX/WMV/XviD/3gp |
| Colors | Black, White |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Java | |
| Sound Enhancement | |
BATTERY
| Battery Type | 1500 mAh, Li-Ion |
| Stand By | Up to 408 h (3G) |
| Talk Time | Up to 6 h (3G) |














