Celkon XION S CT695
Celkon XION S CT695 runs on the Android kitkat platform. User can store huge data via microSD card. It is backed by a good battery backup to deliver 3 hours of talk time and 30 hours of standby time. Connectivity option on this device that includes 3G, Wi-Fi , Micro-USB, GPRS/ EDGE, A-GPS and USB.
`
7,299 * -
MemoryRAM : 1 GB Internal : 8 GB
-
PlatformOS : Android v4.4 (KitKat) Processor : Dual-core 1.2 GHz Cortex-... Dual-core 1.2 GHz Cortex-A7
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported: N/A
Battery: 2500mAh
-
Display6.95 inches, 600 x 1024 pixels
-
CameraRear : 5 MP Front : VGA
Celkon XION S CT695 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | XION S CT695 |
| Processor | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| OS | Android v4.4 (KitKat) |
| Operating Freq | GSM 900 / 1800 |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM |
| Status | Discontinued |
DISPLAY
| Type | Capacitive touchscreen |
| Size | 6.95 inches, 600 x 1024 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
MEMORY
| Internal Memory | 8 GB |
| RAM | 1 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 32 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 5 MP |
| Features | LED flash |
| Video | |
| Secondary Camera | VGA |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 180 x 104.4 x 8.6 mm |
| Weight | 250 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v4.0 |
| Infrared Port | |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | HTML |
| Radio | |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3 |
| Video Player | |
| Colors | Black |
| GPS | |
| Java | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY
| Battery Type | 2500mAh, Li-ion |













