HTC Desire 600 Dual Sim
The ultimate go-anywhere phone combines productivity and performance. Its powerful quad-core processor lets you browse faster and multi-task with ease.
-
MemoryRAM : 1 GB Internal : 8 GB
-
PlatformOS : Android 4.1.2 Jelly Bean Processor : 1.2 GHz Quad-core 1.2 GHz Quad-core
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC: Yes (Market dependent)
VR Supported:
Battery: 1860 mAh
-
Display4.5 inches, 540 x 960 pixels
-
CameraRear : 8 MP Front : 1.6 MP
HTC Desire 600 Dual Sim Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Desire 600 Dual Sim |
| Processor | 1.2 GHz Quad-core |
| OS | Android 4.1.2 Jelly Bean |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM - Micro |
| Status | Discontinued |
DISPLAY
| Type | qHD, Super LCD2 capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 540 x 960 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
MEMORY
| Internal Memory | 8 GB |
| RAM | 1 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 64 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 8 MP |
| Features | 1/3.2 inch, 1.4 µm, Autofocus, LED flash, Geo-tagging, Face/smile detection |
| Video | Yes, 720p@24fps |
| Secondary Camera | 1.6 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 134.8 x 67 x 9.26 mm |
| Weight | 130 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v4.0, A2DP, aptX |
| Infrared Port | |
| USB | Yes, micro USB v 2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
| DLNA | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/eAAC+/WMA/WAV/FLAC |
| Video Player | Yes, Supports DivX/XviD/MP4/H.264/WMV |
| Colors | Black, White |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Java | |
| Sensors | Accelerometer, Proximity |
BATTERY
| Battery Type | 1860 mAh, Removable Li-ion battery |
| Stand By | Up to 539 hrs (2G) / Up to 577 hrs (3G) |
| Talk Time | Up to 11 hrs 20 min (2G) / Up to 11 hrs (3G) |
SAGMart Reviews on HTC Desire 600 Dual Sim

The ultimate go-anywhere phone combines productivity and performance. Its powerful quad-core processor lets you browse faster and multi-task with ease. Dual SIM card holders increase coverage and convenience, and an always-on BlinkFeed™ home screen constantly refreshes your content to keep you connected no matter where you travel.
- Quad-Core Power. Processing speed to drive efficient multi-tasking, enhanced visual display, and enhanced web browsing speed.
- HTC BlinkFeed™. Customized content streams to your home screen for up-to-the-minute news, posts, scores and more.
- HTC BoomSound™. Dual front-facing speakers with built-in amplifiers for louder, richer, more immersive audio.












