HTC Desire 610
HTC Desire 610 is a featured smartphone with amazing technicalities. The smartphones in equipped with 1GB RAM for smooth performance along with 8GB internal memory for bulk data storage.
`
17,410 * -
MemoryRAM : 1 GB Internal : 8 GB
-
PlatformOS : Android 4.4.2 KitKat Processor : 1.2 GHz Quad-core 1.2 GHz Quad-core
-
Top Features4G:
OTG: N/A
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported: N/A
Battery: 2040 mAh
-
Display4.7 inches, 540 x 960 pixels
-
CameraRear : 8 MP Front : 1.3 MP
HTC Desire 610 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Desire 610 |
| Processor | 1.2 GHz Quad-core |
| OS | Android 4.4.2 KitKat |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Single SIM - Nano |
| Status | Discontinued |
DISPLAY
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches, 540 x 960 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
MEMORY
| Internal Memory | 8 GB |
| RAM | 1 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 64 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 8 MP |
| Features | Autofocus, LED flash, Geo-tagging, Touch focus, Face detection, HDR |
| Video | Yes, 1080p |
| Secondary Camera | 1.3 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 143.1 x 70.5 x 9.6 mm |
| Weight | 143.5 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v4.0, A2DP, aptX |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| Hotspot | |
| DLNA | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/eAAC+/WMA/WAV |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264/WMV |
| Colors | Black, White, Blue, Red, Green |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Java | |
| Sensors | Accelerometer, Proximity |
BATTERY
| Battery Type | 2040 mAh, Non-removable Li-Po battery |
| Stand By | Upto 650 hrs (3G) |
| Talk Time | Upto 16 hrs (3G) |
















