HTC One M8 for Windows
HTC One M8 for Windows is matted with iconic design. The device is endowed with Cortana feature that helps you to organize your schedule. It is also featured with a Live tiles with which you can manage your home screen. This phone comes with DUO camera to give quality images.
`
26,607 * -
MemoryRAM : 2 GB Internal : 32 GB
-
PlatformOS : Microsoft Windows Phone 8.1.1 Processor : 2.3 GHz Quad-core 2.3 GHz Quad-core
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported:
Battery: 2600 mAh
-
Display5.0 inches, 1080 x 1920 pixels
-
CameraRear : 4 MP Front : 5 MP
HTC One M8 for Windows Full Specifications
GENERAL
| Model Number | One M8 for Windows |
| Processor | 2.3 GHz Quad-core |
| OS | Microsoft Windows Phone 8.1.1 |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Single SIM - Nano |
| Status | Discontinued |
DISPLAY
| Type | Super LCD3 capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 1080 x 1920 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
MEMORY
| Internal Memory | 32 GB |
| RAM | 2 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 128 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 4 MP |
| Features | Autofocus, Dual-LED dual-tone flash, Geo-tagging, Face/smile detection, HDR, Panorama |
| Video | Yes, 1080p@30fps |
| Secondary Camera | 5 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 146.3 x 70.6 x 9.4 mm |
| Weight | 160 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes, v4.0, A2DP, aptX |
| Infrared Port | |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
| DLNA | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/eAAC+/WMA/WAV |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264/WMV |
| Colors | Gunmetal Grey |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Java | |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass, Barometer |
BATTERY
| Battery Type | 2600 mAh, Non-removable Li-ion battery |














