Intex Aqua 4G Strong
The Intex Aqua 4G Strong handset accompanies a 4.00-inch touchscreen that operates on Android 5.1Lollipop and is controlled by a 1700mAh removable battery. The Intex Aqua 4G Strong is powered by 1GHz quad-core MediaTek MT6735M processor and it also accompanies 768MB of RAM and 4GB internal storage.
`
3,448 * -
MemoryRAM : 786 MB RAM Internal : 4 GB
-
PlatformOS : OS, v5.1 Lollipop Processor : Quad core, 1 GHz, Cortex ... Quad core, 1 GHz, Cortex A53, Chipset: MediaTek MT6735M
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor: N/A
NFC: N/A
VR Supported: N/A
Battery: 1750 mAH
-
Display4 inches, 480 x 800 pixels
-
CameraRear : 2-megapixel Front : 0.3-megapixel
Intex Aqua 4G Strong Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Aqua 4G Strong |
| Processor | Quad core, 1 GHz, Cortex A53, Chipset: MediaTek MT6735M |
| OS | OS, v5.1 Lollipop |
| Operating Freq | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | Yse |
| No Of SIM | Dual Sim |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | TFT |
| Size | 4 inches, 480 x 800 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
| Protection | Gorilla Glass Protection |
MEMORY
| Internal Memory | 4 GB |
| RAM | 786 MB RAM |
| Card Slot / Expandable Memory | Supported, upto 32 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 2-megapixel |
| Features | Auto Flash |
| Video | |
| Secondary Camera | 0.3-megapixel |
SOUND
| Alert Type | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | 3.5 mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 125.4 x 64.5 x 10 mm |
| Weight | 110g |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11, b/g/n, Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v 4.20 |
| USB | |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, IM, Push Email |
| Browser | HTML5 |
| Radio | |
| Games | |
| Music Player | MP3/WAV/eAAC+ player |
| Video Player | MP4/H.264 player |
| Colors | Grey and Champagne Gold |
| GPS | with A-GPS |
| Sensors | Proximity sensor, Ambient light sensor, Accelerometer, and Gyroscope |
BATTERY
| Battery Type | 1750 mAH, Li-ion battery |
| Stand By | Up to 220 Hours(2G) |
| Talk Time | Up to 5 Hours(2G) |













