Intex Aqua Shine 4G
Intex Aqua Shine 4G smartphone incorporates 1.3 GHz Quad-core processor, combined with 2GB of RAM and 16 GB inside capacity. It has 3000 mAh Li-ion battery that conveys dependable reinforcement. The smartphone operates on the 5.1 Lollipop android platform.
`
6,499 * -
MemoryRAM : 2 GB RAM Internal : 16 GB
-
PlatformOS : Android, v5.1 Lollipop Processor : Quad core, 1.3 GHz, Corte... Quad core, 1.3 GHz, Cortex A53
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor: N/A
NFC: N/A
VR Supported: N/A
Battery: 3000 mAh Li-Polymer battery
-
Display5 inches, 720 x 1280 pixels
-
CameraRear : 8-megapixel Front : 5 Megapixel
Intex Aqua Shine 4G Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Aqua Shine 4G |
| Processor | Quad core, 1.3 GHz, Cortex A53 |
| OS | Android, v5.1 Lollipop |
| Operating Freq | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual Sim |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
| Size | 5 inches, 720 x 1280 pixels |
| Other Display Features | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
MEMORY
| Internal Memory | 16 GB |
| RAM | 2 GB RAM |
| Card Slot / Expandable Memory | Supported, upto 32 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 8-megapixel |
| Features | LED flash |
| Video | |
| Secondary Camera | 5 Megapixel |
SOUND
| Alert Type | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | 3.5 mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 147.30 x 73.30 x 9.50 |
| Weight | 158g |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11, a/b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v 4.20 |
| USB | microUSB 2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | iMessage, SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email |
| Browser | HTML5 |
| Radio | |
| Games | |
| Music Player | MP3/WAV/eAAC+ player |
| Video Player | MP4/H.264 player |
| Colors | Grey, Champagne |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sound Enhancement | |
| Sensors | Proximity sensor, Ambient light sensor, Accelerometer, and Gyroscope |
BATTERY
| Battery Type | 3000 mAh Li-Polymer battery |













