Intex Aqua Speed HD
Intex Aqua Speed HD It features an IPS display which delivers the HD resolution of 720x1280 pixels and it is protected by Asahi Dragontrail glass. It takes the power from quad-core processor, along with 1GB of RAM for smooth multitasking. It is packed with front and rear shooter which provides quality pictures.
`
4,599 * -
MemoryRAM : 1 GB Internal : 8 GB
-
PlatformOS : Android 4.4 KitKat Processor : 1.3GHz quad-core MediaTek... 1.3GHz quad-core MediaTek MT6582M
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor: N/A
NFC: N/A
VR Supported: N/A
Battery: 1700mAh
-
Display4.70-inches, 720 x 1280 pixels
-
CameraRear : 8 MP Front : 5 MP
Intex Aqua Speed HD Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Aqua Speed HD |
| Processor | 1.3GHz quad-core MediaTek MT6582M |
| OS | Android 4.4 KitKat |
| Operating Freq | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.70-inches, 720 x 1280 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
MEMORY
| Internal Memory | 8 GB |
| RAM | 1 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Micro SD up-to 32 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 8 MP |
| Features | Autofocus, LED flash |
| Video | |
| Secondary Camera | 5 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration; MP3 ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 136 x 68 x 9 mm |
| Weight | 120 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | |
| USB | Micro-USB |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | |
| Games | |
| Music Player | MP3/WAV/eAAC player |
| Video Player | MP4/H.264 player |
| Colors | White, Silver, Sea Blue |
| GPS | |
| Java | |
| Sound Enhancement | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY
| Battery Type | 1700mAh, Battery |
| Stand By | Up to 180 hours |
| Talk Time | Up to 6 hours |














