Intex Aqua Star
Intex Aqua Star runs on the Android Kitkat OS and it is matted with attractive design. The gadget is endowed with 8 MP rear camera with Autofocus and LED flash feature to make the picture clear and bright. Front camera is also crafted in this device for the purpose of selfie lovers. The phone supports dual SIM slot.
`
7,299 * -
MemoryRAM : 1 GB Internal : 8 GB
-
PlatformOS : Android 4.4.2 Kitkat Processor : 1.3 GHz Quad Core 1.3 GHz Quad Core
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported: N/A
Battery: 2000mAh battery
-
Display5-inches, 480 x 854 pixels
-
CameraRear : 8 MP Front : 2 MP
Intex Aqua Star Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Aqua Star |
| Processor | 1.3 GHz Quad Core |
| OS | Android 4.4.2 Kitkat |
| Operating Freq | GSM : 900/1800 MHz |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM |
| Status | Discontinued |
DISPLAY
| Type | FWVGA IPS Touchscreen |
| Size | 5-inches, 480 x 854 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
MEMORY
| Internal Memory | 8 GB |
| RAM | 1 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Micro SD up-to 32 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 8 MP |
| Features | Autofocus, LED flash |
| Video | |
| Secondary Camera | 2 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration; MP3 ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 121 x 67.3 x 11.8 mm |
| Weight | 114 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v 4.00 |
| USB | microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | |
| Games | |
| Music Player | MP3/WAV/eAAC player |
| Video Player | MP4/H.264 player |
| Colors | Black |
| GPS | |
| Java | |
| Sound Enhancement | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY
| Battery Type | 2000mAh battery |
| Stand By | Up to 220 Hours(2G) |
| Talk Time | Up to 5 Hours(2G) |













