Intex Aqua Style
Intex Aqua Style is a Dual SIM Smartphone which is powered with quad Core processor. Its display features gesture control. This smartphone coupled 1 of RAM and 4GB internal storage, which is quite enough to store your data in phone. It houses a 5 Megapixel Rear Camera with LED flash which gives a wonderful experience to capture an image.
-
MemoryRAM : 512 MB Internal : 1 GB
-
PlatformOS : Android 4.4.2 Kitkat Processor : 1.3GHz Quad-core, MediaTe... 1.3GHz Quad-core, MediaTek MT6582M
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported: N/A
Battery: Li-Ion 1400 mAh
-
Display4 inch, 480 x 800 pixels
-
CameraRear : 5 MP Front : 2 MP
Intex Aqua Style Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Aqua Style |
| Processor | 1.3GHz Quad-core, MediaTek MT6582M |
| OS | Android 4.4.2 Kitkat |
| Operating Freq | GSM 900/ 1800 MHz |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM |
| Status | Discontinued |
DISPLAY
| Type | TouchScreen |
| Size | 4 inch, 480 x 800 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
MEMORY
| Internal Memory | 1 GB |
| RAM | 512 MB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, Micro-SD, Upto 32GB |
CAMERA
| Primary Camera | 5 MP |
| Features | Autofocus, LED flash |
| Video | |
| Secondary Camera | 2 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3 Ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm |
SIZE
| Dimensions | 119.70 x 62.50 x 9.30 mm |
| Weight | 110 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | |
| Bluetooth | |
| USB | Micro- USB |
| USB OTG | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | HTML |
| Radio | |
| Games | Fruit Ninja, Moto Racing, Temple Run, Alpine Boarder, Angry Bird |
| Music Player | MP3/WAV/eAAC player |
| Video Player | MP4/H.264 player |
| Colors | Black |
| GPS | |
| Java | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY
| Battery Type | Li-Ion 1400 mAh |
| Stand By | Upto 90 Hours |
| Talk Time | Upto 3.5 Hours |















