Intex Cloud N IPS
Intex Cloud N IPS is packed with quite impressive features. User can click the pictures with rear shooter and take selfie moments with front facing camera. Its battery provides enough juice to the smartphone. The gadget is powered by a quad core processor to give nice performance. On the connectivity front, it offers HSPA+, WiFi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0, GPS and USB OTG.
-
MemoryRAM : 512 MB Internal : 4 GB
-
PlatformOS : Android 4.4.2 Kitkat Processor : 1.2 GHz Quad Core 1.2 GHz Quad Core
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor: N/A
NFC: N/A
VR Supported: N/A
Battery: 1400mAh
-
Display4 Inch, 480 x 800 pixels
-
CameraRear : 8 MP Front : 2 MP
Intex Cloud N IPS Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Cloud N IPS |
| Processor | 1.2 GHz Quad Core |
| OS | Android 4.4.2 Kitkat |
| Operating Freq | GSM 1800/1900/850/900 MHz |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM |
| Status | Discontinued |
DISPLAY
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4 Inch, 480 x 800 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
| Protection | Screen Guard |
MEMORY
| Internal Memory | 4 GB |
| RAM | 512 MB |
| Card Slot / Expandable Memory | Micro SD up-to 32 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 8 MP |
| Features | LED flash |
| Video | |
| Secondary Camera | 2 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration; MP3 ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 124 x 64.5 x 9 mm |
| Weight | 101 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | |
| USB | |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML |
| Radio | |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3 |
| Video Player | |
| Colors | Gray, Black, White |
| GPS | |
| Sound Enhancement | |
| Sensors | Proximity sensor, Ambient light sensor, Accelerometer, and Gyroscope |
BATTERY
| Battery Type | 1400mAh, Battery |
| Stand By | Up to 235 Hours(2G) |
| Talk Time | Up to 11 Hours(2G) |
















