Karbonn A25 Plus
Having Dual Core Processor with Clock Speed of 1.3 Ghz, this phone is said to be the successor of Karbonn A25 phone. Being embedded with all features of latest smartphone, the absence of 3G connectivity may slightly annoy its user. But, having large screen with Dual SIM support may compensate some of its limitations.
-
MemoryRAM : 512 MB Internal : 4GB
-
PlatformOS : Android OS v4.2.2(Jelly Bean) Processor : Dual Core, 1.3 GHz. Dual Core, 1.3 GHz.
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported:
Battery: 1800 mAh
-
Display5.0 inches, 480 x 800 pixels
-
CameraRear : 5 MP Front : 0.3 MP
Karbonn A25 Plus Full Specifications
GENERAL
| Processor | Dual Core, 1.3 GHz. |
| OS | Android OS v4.2.2(Jelly Bean) |
| Operating Freq | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| No Of SIM | Dual SIM |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | Capacitive Touch-screen |
| Size | 5.0 inches, 480 x 800 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
MEMORY
| Internal Memory | 4GB |
| RAM | 512 MB |
| Card Slot / Expandable Memory | Upto 32 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 5 MP |
| Features | Autofocus, LED flash |
| Video | |
| Secondary Camera | 0.3 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, WAV, Mp3 Ringtones |
| Audio Jack | 3.5mm |
SIZE
| Dimensions | 146 x 78.6 x 10.5 mm |
| Weight | 150 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | |
| Bluetooth | |
| Infrared Port | |
| USB | |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
| DLNA | |
OTHER FEATURES
| Messaging | Email, SMS, MMS, IM |
| Browser | HTML |
| Radio | |
| Games | |
| Music Player | Yes, MP3/AAC/WMA/WAV Player |
| Video Player | Yes, MP4/WMV/H.264/H.263 Player |
| Colors | White, Black |
| GPS | |
| Java | |
| Sound Enhancement | |
| Sensors | Proximity, Accelerometer. |
BATTERY
| Battery Type | 1800 mAh |
| Talk Time | 6 Hrs. |
SAGMart Reviews on Karbonn A25 Plus
Pros: Karbonn A 25 Plus is a stylish gadget being presented to the Indian market. It runs on Android v 4.2 Jelly Bean Operating System. The advantages of Karbonn A 25 Plus are listed below:
- 5 inch FWVGA touch screen display
- 1.3 GHz Processor
- 4 GB Internal Memory, Expandable up to 32 GB
- Dual Camera
- Runs smoothly
- Affordable Price
- Dual SIM (GSM + GSM)
Cons: Karbonn A25 Plus enables first time Smart Phone buyers to get value for money in the Budget Category. However, few drawbacks are also found in this model. The disadvantages of Karbonn A24 Plus are as under:
- Lacks 3 G Connectivity
- Poor Specs
- Mediocre Camera Quality
Battery (7/10): The Karbonn A25 Plus runs on a 1,800 mAh battery that stands for moderately long period with good back up time. This will prove to be fine for entry-level phone powered by a dual-core processor.
- 1,800 mAh Battery
- 6 Hours Talk Time
Camera (7/10): This phone consists of a 5 Megapixel Primary camera and a 0.3 Megapixel secondary camera. Following are the different aspects of the phone’s cameras:
- 5 MP Rear camera with LED Flash and Auto Focus
- VGA Front Camera for Video chatting
- 4 GB of internal storage
- Expandable up to 32 GB using micro SD card
Special Features (7/10): The Karbonn A25 Plus is a boon to the cost conscious people and first timers. It delivers the advantages of a smart phone with low and affordable cost in a single package. The various special features of this smart phone are
- 1.3 GHz Dual Core Processor
- 512 MB RAM
- 5 Inch Touch screen Display
- 5 MP Rear Camera with LED flash
- 0.3 MP Video camera in the front
- Bluetooth, GPS, Wi-Fi, Micro USB 2.0
- Multi Touch Display
Average Rating (7/10): Considering the price, this phone offers a lot of features and advantages for the entry level buyers. On overall functioning, SAG Mart gives this phone 7 out of 10 stars.
Market Value (7/10): With the emerging smart phone penetration in the country, this Low Cost phone with all Basic features is a welcome model for the general public. However, the specifications offered are not alluring enough to attract customers.
Verdict (8/10): The Karbonn A25 Plus is one earnest proposition for the common man. With its modest price combined with all basic features, this model stands to gain appreciation from the masses. Overall, the phone is good enough for the price it is demanding while at the same time is worth for the features it has got.














