Karbonn A5 Turbo
Karbonn A5 Turbo is matted with slim design which provides super trendy and elegant look. It comes with basic features. The phone supports Dual SIM functionality. This gadget runs on the Android KitKat platform. User can enjoy music with MP3 and MP4 player.
`
2,479 * -
MemoryRAM : 256 MB Internal : 512 MB
-
PlatformOS : Android 4.4 (KitKat) Processor : 1 GHz Single-core 1 GHz Single-core
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported:
Battery: 1300 mAh
-
Display3.50 inch, 320x480 pixels
-
CameraRear : 3 MP Front : N/A
Karbonn A5 Turbo Full Specifications
GENERAL
| Processor | 1 GHz Single-core |
| OS | Android 4.4 (KitKat) |
| Operating Freq | GSM 900/1800 MHz |
| No Of SIM | Dual SIM |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | TFT capacitive touch screen |
| Size | 3.50 inch, 320x480 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
MEMORY
| Internal Memory | 512 MB |
| RAM | 256 MB |
| Card Slot / Expandable Memory | Micro SD up-to 32 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 3 MP |
| Features | Digital zoom, geo-tagging, touch focus |
| Video | |
SOUND
| Alert Type | Vibration; MP3 ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 4G | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Bluetooth v3.0 |
| USB | microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | HTML |
| Radio | FM Radio |
| Games | |
| Music Player | MP3, AAC, AMR |
| Video Player | 3GP, MP4 |
| Colors | Black |
| GPS | |
| Java | |
| Sound Enhancement | |
| Sensors | Proximity, Accelerometer. |
BATTERY
| Battery Type | 1300 mAh |













