Karbonn S5 Titanium
It is dual SIM phone with attractive price. 5 inch displays, latest updated android operating system, high camera quality along with front camera for video calling are its main positive points. Battery power may be less but other qualities of the phone with best buy price are its best points.
-
MemoryRAM : 1 GB Internal : 4 GB
-
PlatformOS : Android v4.1 (Jelly Bean) Processor : Quad Core 1.2 GHz Qualcom... Quad Core 1.2 GHz Qualcomm Snapdragon Play
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported:
Battery: 2000 mAh
-
Display5.0 inches, 540 x 960 pixels
-
CameraRear : 8 MP Front : 2 MP
Karbonn S5 Titanium Full Specifications
GENERAL
| Processor | Quad Core 1.2 GHz Qualcomm Snapdragon Play |
| OS | Android v4.1 (Jelly Bean) |
| Operating Freq | GSM : 850/900/1800/1900 MHz HSDPA : 900/2100 MHz |
| 3G Network | HSDPA 2100 |
| No Of SIM | Dual Sim |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen |
| Size | 5.0 inches, 540 x 960 pixels |
| Other Display Features | 16M colors |
MEMORY
| Internal Memory | 4 GB |
| RAM | 1 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | microSD, up to 32 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 8 MP |
| Features | Autofocus, LED flash |
| Video | |
| Secondary Camera | 2 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3 |
| Audio Jack | 3.5mm |
SIZE
| Dimensions | 143.4 x 72.4 x 8.95 mm |
| Weight | 200 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes, with A2DP |
| Infrared Port | |
| USB | |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
| DLNA | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, IM |
| Browser | HTML |
| Radio | FM radio |
| Games | |
| Music Player | |
| Video Player | |
| Colors | Blue, white, black |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Sound Enhancement | |
| Sensors | proximity, accelermeter |
BATTERY
| Battery Type | 2000 mAh, Li-Ion battery |
| Stand By | Up to 200 h (2G) / Up to 200 h (3G) |
| Talk Time | Up to 13 h (2G) / Up to 11 h (3G) |
SAGMart Reviews on Karbonn S5 Titanium
Pros: Karbonn S5 Titanium comes with 5 inch LCD screen and multi touch facility. It comes with following good features:
- Android version 4.1 Jelly Bean operating system
- Qualcomm Snapdragon chipset
- 1.2 GHz quad core processor
- Dual SIM slot
- 1 GB RAM
Cons: Karbonn S5 Titanium as a budget phone has compromised on some features, which include display and built quality such as:
- Not scratch resistant
- Plastic Body
- Low screen resolution
Battery (7/10): The battery of this smartphone is quite powerful to support the multiple features, which are built in this device. Some of those features are:
- 2000 mAh battery
- 13 hours talk time
Camera (7.5/10): The camera is apt for regular photography in any light condition and can be used while enjoying parties and locations. Some of the camera features are:
- 8 mega pixel rear camera
- 2 mega pixel front camera
- LED flash
- Auto focus
Special Features (7.5/10):
Some of the features which make this smartphone unique among its competitors, including its RAM and mail services are special to this range of smartphones. These are in the following:
- Push email
- FM receiver
- GPS support
- 1GB RAM
Average Rating (7/10): Karbonn S5 Titanium is a phablet with its huge screen and some strong hardware features. The Qualcomm Snapdragon ensures a smooth gaming experience. The camera is a good performer in low light. The plastic body is prone to scratches and fingerprints. Keeping all these features in mind, SAGMart rates the phone 7 out of 10.
Market Value (7.5/10): This is a popular smartphone in the market as it helps travellers to keep a balance between their business life and personal life. The video calling feature is really good due to the huge LCD screen. The strong battery keeps you tension free from frequent charging.
Verdict (7/10): If you are seeking a budget smartphone, you can try out Karbonn S5 Titanium. You can enjoy a bright display with its LCD screen and the huge screen enhances the joy of video calling and gaming. You can use the active GPS service to track routes in an unknown city; but you need to adjust with the finger prints and scratches.

















